Podobnie jak w przeglądarce internetowej, zakładki w Power BI służą do przechwycenia i zapisania strony. W odróżnieniu od stron www, w aplikacji Power BI możemy przechwycić aktualne ustawienia widoku strony raportu jednocześnie z filtrowaniem i stanem wizualizacji. Dzięki temu do zapisanego stanu można powrócić lub zbudować z jego użyciem ciekawe interakcje.
Zastosowanie zakładek
Istnieje wiele możliwości zastosowań, w zależności od celu wykorzystania. Można utworzyć całą kolekcję zakładek, ustawić je w odpowiedniej kolejności i wykorzystać je jako kolejne elementy prezentacji, by zwrócić uwagę na szczegółowe informacje lub opowiedzieć przy ich pomocy jakąś historię. Łatwo można zmieniać ich kolejność czy nazwy.
Korzystanie z zakładek
By włączyć zakładki wybiorę na wstążce Widok > Pokaż > Panel Zakładki
Gdy tworzona jest zakładka, w momencie jej zapisu, zapamiętywane są następujące informacje:
- bieżąca strona,
- filtry,
- fragmentatory,
- kolejność sortowania,
- lokalizacja szczegółowych informacji,
- widoczność (obiektu przy użyciu okienka Wybór, wyjaśnienie w artykule poniżej),
- tryb focusu lub W centrum uwagi (Spotlight) dowolnego widocznego obiektu (wyjaśnienie w ostatnim akapicie),
- nie zapamiętują stanu obejmującego wyróżnienie.
By dodać zakładkę, najpierw skonfiguruj stronę raportu w taki sposób jak ma być wyświetlana, wybierając filtry itp. Następnie wybierz Zakładki > Dodaj
Tworząc zakładkę zostanie nadana jej nazwa z kolejnym numerem porządkowym, bez problemu mogę to zmienić wybierając wielokropek po prawej stronie nazwy zakładki. Wyświetlone wówczas zostaje menu podręczne z wachlarzem możliwości ( w tym zmiany nazwy oraz możliwości aktualizacji).
Klikając zakładkę na liście okna Zakładek, mogę wyświetlić utworzoną zakładkę.
Nie zawsze uda się utworzyć zakładki po kolei, tak jak mają być prezentowane publiczności (np. w trakcie pokazu slajdów). Wówczas nie ma problemu ze zmianą ich kolejności – wystarczy wybrać kafelek z nazwą zakładki i przesunąć go w odpowiednie miejsce.
Kolejność zakładek może mieć znaczenie w przypadku wykorzystywania funkcji Zakładki > Wyświetl.
Wykorzystanie zakładek jako pokazu slajdów
W sytuacji gdy mam kilka zakładek, mogę skorzystać z funkcji Wyświetl , która działa analogicznie jak pokaz slajdów.
Nazwa wyświetlanej zakładki pojawia się na pasku na dole, obok, po prawej stronie znajdują się strzałki pozwalające na przełączanie się pomiędzy zakładkami oraz znak „x” powodujący wyjście z opcji Wyświetl. Taki sam skutek wybranie przycisku Wyjdź w okienku Zakładki.
Aby zwiększyć zakres wyświetlanych wizualizacji, można zamknąć okienko Zakładki, a także zwinąć Pola oraz Wizualizacje.
Okno wybór – określenie widoczności
W Widok > Pokaż > Okienko zaznaczenia zaznaczając checkbox wywołujemy okno Wybór, które pokazuje jakie elementy są na bieżącej stronie, także które z nich są widoczne a które nie. Z tego miejsca można również zmienić ich widoczność, wybierając przy nazwie obiekty „oczko”. Jest to bardzo podobne rozwiązanie do obecnego w Excel.
Odnośniki do zakładek w postaci kształtów i obrazów
Ciekawą i przyjemną wizualnie opcją jest możliwość przypisania do kształtów czy obrazów odnośników do zakładek. Dzięki temu klikając dany kształt, zostanie wyświetlona skojarzona z nim zakładka.
Na podstawie danych Sprzedaż, na kolejnych stronach tworzę kolejne wykresy : kolumnowy, liniowy oraz tabelę, Następnie dla każdego z tych elementów tworzę zakładkę o takiej samej nazwie.
Pobieram do nowej strony obrazy (grafiki dla różnego typu wykresów) Narzędzia główne > Wstaw > Obraz (pliki znajdziesz w materiałach do artykułu). Zaznaczam grafikę z wykresem kolumnowym, dzięki czemu aktywuje się okienko Formatuj obraz > Link > Włączone > Typ > Zakładka > poniżej wybieram zakładkę z jaką ma się dana grafika łączyć > Kolumnowy.
Aby uruchomić link w trybie edycji należy wybrać Ctrl + kliknięcie, w innych trybach wystarczy kliknąć obiekt.
Funkcja w centrum uwagi (Spotlight)
Pozwala na wyróżnienie danego wykresu na tle innych na danej stronie. Wykres z opcją w centrum uwagi jest wyróżniony, a inne znajdują się w jego tle, są wyszarzane, bledsze. Opcja ta znajduje się pod wielokropkiem (prawy górny róg wizualizacji) > Spotlight.
Jak widać na poniższym rysunku, wykres z opcją Spotlight otrzymuje dodatkowy cień wokół granic grafiki.
Zakładki w usłudze Power BI
W usłudze Power BI również istnieje możliwość korzystania z zakładek i działać na nich pod warunkiem , że dla każdego opublikowanego raportu , zostanie utworzona przynajmniej jedna zakładka przed jego opublikowaniem.
W Power BI okienko zakładek działa tak samo jak w Power BI Desktop.
Pobierz pliki
Pobierz plik Zakładki (bookmarks) w Power BI i sprawdź jak funkcjonalność działa w praktyce.