Gdy Microsoft zauważył, że świat przetwarzania, analizy i wizualizacji danych ucieka, rozpoczął prace nad brakującymi dla użytkowników Excela elementami. Tak powstała cała gama BEZPŁATNYCH DODATKÓW, o których większość z nas – użytkowników Excela – nie ma zielonego pojęcia, a które rozwiązują wiele z codziennych problemów. Od momentu ich wypuszczenia Microsoft nazywa swojego Excela BI. Co więcej, powstała też nowa aplikacja Power BI, która jest spójna z tym, co można robić w Excelu.

Od którego z tych dodatków zacząć? Na pewno od Power Query.

Jak wygląda całe środowisko Excel BI i Power BI?

 

Co to jest Power Query?

Power Query Excel

Upraszcza odnajdowanie danych, ich przetwarzanie i dostęp do nich. Kolejne kroki nagrywa się niczym makro jednorazowo (lub pisze w specjalnym języku M), a potem tylko odświeża. Jest elementem Excela odpowiedzialnym za tzw. procesy ETL (Extract, Transform & Load). Dostępny w programie:

Czytaj więcej o Power Query.

Co to jest Power Pivot?

Co to jest PowerPivot.Jest to dodatek odpowiedzialny za tworzenie modelu danych, na podstawie którego tworzymy potem raport przy pomocy Power View bądź też tabeli przestawnej. W Power Pivot możemy importować dane z Power Query i różnorodnych źródeł (zachowując relację pomiędzy poszczególnymi tabelami), wykonywać zaawansowane analizy poprzez tworzenie nowych kolumn oraz miar (z wykorzystaniem języka DAX – Data Analysis Expressions) czy też ukrywać poszczególne kolumny bądź tabele. Przez wiele osób tworzących raporty w programie Excel prowadzenie dodatku Power Pivot zostało uznane za rewolucję w Excelu, dlatego warto zapoznać się szczegółowo z jego możliwościami. Jego główne zalety to:

 • Możliwość pracy na zbiorach danych > 1 000 000 wierszy
 • Tworzenie zaawansowanych kalkulacji za pomocą języka DAX (jeśli czegoś nie dało się zrobić w tabeli przestawnej, da się to napisać w DAX)
 • Budowa modelu danych (a’la kostki danych OLAP) wewnątrz Excela
 • Szybka praca z dużymi zbiorami danych dzięki technologii in-memory (zamiast w tradycyjnej bazie danych, z której dane muszą być pobierane, dane do przetwarzania są przechowywane w pamięci RAM)

Dodatek jest dostępny w programie:

 • Excel 2010 – jako oddzielna instalacja – link do pobrania Power Pivot Excel 2010
 • Excel 2013 – jako dodatek wbudowany w wyższych wersjach Excela (m.in. Pro+)
 • Excel 2016 – jako dodatek wbudowany w wyższych wersjach Excela (m.in. Pro+)

Czytaj więcej o Power Pivot.

Co to jest Power View?

Co to jest PowerView

Jest to narzędzie do analizy, wizualizacji i prezentacji danych, umożliwiające zarówno tworzenie stałych dashboardów, jak i intuicyjną analizę ad-hoc, czyli tworzenia analiz na doraźne potrzeby i odpowiadanie na stawiane pytania. Przy tym działamy na danych, które znajdują się w naszym modelu danych Power Pivot. Każdy raport Power View składa się z 1 ekranu, na który wyświetlamy mapy, wykresy, tabele oraz fragmentatory w obszarze jednego okna. Tworzymy w ten sposób tzw. dashboard. Jest to dużo szybsza droga w porównaniu do tworzenia analogicznego dashboardu w arkuszu Excela, oferuje też więcej możliwości interakcji, o czym przeczytać można na blogu. Ale… Microsoft nie był w stanie rozwijać tego dodatku w technologii Excel i wyjął go poza Excel, nazywając Power BI, o którym niżej.

Dostępność dodatku Power View:

 • Excel 2010 – niedostępny
 • Excel 2013 – jako dodatek wbudowany w wyższych wersjach Excela (m.in. Pro+)
 • Excel 2016 – jako dodatek wbudowany w wyższych wersjach Excela (m.in. Pro+). Microsoft ukrył go domyślnie z karty Wstawianie, chcąc skierować uwagę użytkowników na Power BI

Czytaj więcej o Power View.

Co jest Power Map / 3D Map?

Excel Power Map

Służy do tworzenia wizualizacji na mapie (3D lub płaskiej). Posiada wiele ciekawych wykresów: wykres kolumnowy, kołowy, kartogram, mapa cieplna. Pozwala tworzyć wiele warstw na mapie jednocześnie. Analizy można zapiać w pliku lub jako film wideo. Ma wbudowane geokodowanie.

Dodatek Power Map / 3D Map / Mapa 3-W znajdziemy w programach:

 • Excel 2013 – jako oddzielna instalacja – pobierz Power Map dla Excela 2013
 • Excel 2016 – wbudowana część Excela na karcie Wstawianie pod nazwą 3D Map (Mapa 3-W)

Czytaj więcej o Power Map / 3D Map.

Co to jest Power BI?

Power BI Desktop – mocarny zastępca Excela_6

Jest bezpłatną aplikacją typu desktop i w chmurze. Power BI łączy w sobie interaktywne wizualizacje (a’la Power View + Power Map / 3D Map) z funkcjami zapytań o dane (Power Query) oraz możliwości ich modelowania (Power Pivot). Utworzone raporty możemy publikować w usłudze Power BI. Co ciekawe, do Power BI możemy wczytywać model danych utworzony w Excelu. Power BI umożliwia:

 • Połączenie z danymi – Mamy możliwość zaimportowania danych z różnych rodzajów źródeł danych. Po połączeniu do źródła danych można je ukształtować tak, aby jak najbardziej odpowiadały naszym potrzebom;
 • Tworzenie relacji, osiąganie nowych mierników oraz formatów danych w modelu – po zaimportowaniu dwóch lub więcej tabel często niezbędne jest utworzenie między nimi relacji. Power BI Desktop umożliwia zarządzanie relacjami oraz ich podgląd. Program sam znajduje i tworzy relacje, można taka relację stworzyć samodzielnie. Mamy możliwość w bardzo łatwy sposób stworzenie swoich własnych mierników, kalkulacji, dostosowania formatów danych oraz skategoryzowania ich w taki sposób, żeby uzyskać dodatkowe spostrzeżenia;
 • Tworzenie raportów – Power BI Desktop zawiera Widok Raportu. Wystarczy wyselekcjonować odpowiednie pola, dodać filtry, wybrać jedną z dziesiątek wizualizacji, dostosować kolor, gradient oraz inne elementy. Widok Raportu zawiera wiele ciekawych oraz przydatnych narzędzi do tworzenia raportów oraz wizualizacji;
 • Zapisywanie wyników pracy – za pomocą Power BI Desktop można zachować pracę pod postacią pliku z rozszerzeniem .pbix.
 • Nagrywanie oraz publikowanie plików – dzięki Power BI Desktop można załadować stworzone raporty na stronę Power BI. Narzędzie umożliwia także ich publikowanie.

Pobierz bezpłatny program Power BI Desktop.

Czytaj więcej o Power BI.

Co oznacza BI?

Jest to skrót od pojęcia „Business Intelligence”. Zwrot ten ciężko przetłumaczyć na język polski – mówi się czasem „inteligencja biznesowa”, „wywiad gospodarczy”, czy „analityka biznesowa”, aczkolwiek zwroty te nie oddają istoty sprawy. Jedna z najtrafniejszych definicji mówi, iż jest dostarczanie właściwych informacji, właściwym osobom, we właściwym czasie oraz we właściwej formie, pomagających w podejmowaniu lepszych decyzji biznesowych. W kontekście tego pojęcia mówi się też często o pominięciu działu IT i przekazaniu „władzy” działom merytorycznym (tzw. biznes) w celu przyśpieszenia procesu decyzyjnego. Dzięki wykorzystaniu oprogramowania BI dział biznesowy (=inny niż IT) może sam (lub przy minimalnym wsparciu IT) i niemal natychmiast stworzyć interaktywny raport, zamiast zlecać jego wykonanie działowi IT i czekać na realizację zadania. Oprogramowanie oznaczone  literami „BI” powinno więc umożliwiać wykonywanie analiz w czasie rzeczywistym oraz pozwolić na łączenie się z bazami danych dostarczającymi materiału do tychże analiz.

Rynek BI wg raportu Gartner

 

Przygotowanie do szkolenia i konsultacji z Excel BI i Power BI

Czy na moim komputerze jest Excel BI lub Power BI?

W zależności od wersji programu Excel część dodatków jest już obecna, ale ukryta, a część trzeba zainstalować. Ważne, aby przy instalacji wybrać odpowiednią wersję i język. Wszystkie dodatki do Excela muszą mieć wersję bitową zgodną z programem Excel (32- lub 64-bitowa). Do tego wybiera się język interfejsu – ja pracuję na języku polskim (język wybiera się nie przy instalacji, a przy pobieraniu dodatków).

Skąd pobrać dodatki Excel BI i Power BI?

Excel 2010

Excel 2013

Excel 2016 lub 365

Power Query i Power Map (Mapa 3-W / 3-D Map) są wbudowane, Power Pivot (o ile jest to wersja Professional Plus) trzeba odkryć (Plik > Opcje > Dodatki > Dodatki COM > zaznaczyć Power Pivot).

Power BI Desktop

Osobom, które pracują z Excel BI, polecam od razu zainstalować program Power BI Desktop (w języku polskim wersja 32- lub 64-bitowa w zależności od Windowsa):

https://www.microsoft.com/pl-PL/download/details.aspx?id=45331

Jak się upewnić, że wszystkie dodatki zostały zainstalowane?

Excel 2010 i 2013

Powinny być widoczne 2 dodatkowe zakładki.

Excel 2016 / 365

Powinna być widoczna 1 zakładka Power Pivot, a Power Query jest jako część wstążki Dane pod nazwą Pobieranie i przekształcanie danych.

Power BI Desktop

Pojawi się nowa aplikacja na pulpicie lub w programach.