W Power BI daty można filtrować w różny sposób: poprzez Edytor zapytań, tworzenie formuł DAX, wizualizację w postaci fragmentatora czy też na filtrze bocznym. Dodatkowo dzięki filtrowaniu dat względnych możliwe jest pokazanie przedziałów czasowych w odniesieniu do aktualnej daty (dni, miesięcy, lat wstecz), co jest niezmiernie przydatne dla użytkowników końcowych raportu/wizualizacji. Jakie są możliwości filtrowania względnego w Power BI? Czy są różnice w filtrowaniu na fragmentatorze oraz na filtrze bocznym?
Przygotowanie danych w pracy w Power BI
Do analizy posłużą mi dane serwisu Airbnb, z rezerwacji w Nowym Jorku.
Filtrowanie poprzez fragmentator
W obszarze wizualizacji wybieram Fragmentator, w obszarze Pole umieszczam Host Since, które jest polem typu data.
Na wykresie słupkowym umieszczam typ wynajmowanego pokoju oraz zliczam liczbę ofert każdego typu, przy pomocy pola Host Id.
Wybierając strzałkę w prawym górnym rogu fragmentatora uruchamia się menu podręczne, z różnymi opcjami dot. filtru. To co mnie interesuje to opcja Względnie.
W pierwszym polu fragmentatora do wyboru są następujące opcje: Ostatnie, Dalej, To.
Ostatnie – okresy wstecz, od dzisiejszej daty
Dalej – okresy wprzód od dzisiejszej daty
To – dane z dzisiejszej daty, tygodnia, miesiąca, roku , w zależności od wyboru w ostatnim polu
Pole liczbowe pozwala na wpisanie wartości, do jakich dat względnie się odwołuję.
Ostatnie pole umożliwia wybór miary czasu do jakiego się odwołuję, poniżej lista możliwych opcji:
- Dni
- Tygodnie
- Tygodnie (kalendarzowe)
- Miesiące
- Miesiące (kalendarzowe)
- Lata
- Lata (kalendarzowe)
Czym różnią się Miesiące od Miesiące (kalendarzowe)? Wybierając w drugim polu wartość 3 przy opcji Miesiące , przy dzisiejszej dacie 25 kwietnia, wybrany zakres dat to : 26-02-2019 do 25-04-2019. Natomiast przy wyborze Miesiące (kalendarzowe) będą to daty z przedziału: 01-02-2019 do 31-03-2019 czyli dwa pełne miesiące kalendarzowe.
Filtrowanie poprzez filtr boczny
Filtrowanie poprzez filtr boczny umożliwia również operowanie datami względnymi. W tym celu pole daty należ przenieść do obszaru Filtru na poziomie strony lub raportu.
W polu Typ filtru po rozwinięciu listy dostępna jest opcja Filtrowania dat względnych.
Po wybraniu tej opcji pojawiają się, podobnie jak w przypadku fragmentatora trzy kolejne pola. Pozwalają na wybór kierunku przesunięcia czasowego (w przód, tył), wybór miary czasu oraz jej ilości. Dodatkową opcją do zaznaczenia jest pole Uwzględnij dzisiaj , którego nie ma we fragmentatorze. Przy zaznaczeniu dzisiejsza data brana jest do zakresu , przy wyborze miar czasowych kalendarzowych opcja ta jest nieaktywna.
Różnice filtrowania przy pomocy filtra bocznego oraz fragmentatora
Obie opcje w zasadzie funkcjonowania praktycznie się nie różnią. W opcji fragmentatora pomocnym może być to, że z każdą dokonaną zmianą ustawienia widoczny jest zakres dat, który wybieramy. Co z punktu widzenia użytkownika raportu, czyli przede wszystkim nie dewelopera, może być bardzo istotne.
Drugą różnicą jest fakt, że w filtrze bocznym mamy opcję Uwzględnij dzisiaj, dzięki której możemy łatwo wykluczyć aktualny dzień.
Ograniczenia
- modele danych w usłudze Power BI nie przechowują informacji o strefie czasowej
- fragmentator oraz filtr boczny zawsze bazują na czasie w formacie UTC
- dane zebrane w lokalnej strefie czasowej można przekonwertować na format UTC przy pomocy Edytora zapytań
Pobierz plik
Pobierz plik Power BI i sam sprawdź jak działa filtr boczny oraz fragmentator.