Opis szkolenia
Wszyscy przedstawiamy liczby w raportach, notatkach służbowych czy też prezentacjach. Od ich interpretacji zależy jaka decyzja zostanie podjęta, od prawidłowo podjętej decyzji – to, czy osiągniemy sukces. Jak więc poprawnie ukazywać liczby tak, aby poprawnie je interpretować? Jak przedstawiać je w taki sposób, aby zwracać uwagę na szczególnie interesujący nas aspekt?
Do odpowiedzi na te pytania jest potrzebna wiedza z zakresu sposobu działania naszego mózgu. Choć ludzki umysł rządzi się prostymi prawami, ich znajomość w społeczeństwie jest zaskakująco niewielka, nawet wśród analityków i projektantów raportów. Nie wspominając już o wizualizacjach danych w mediach, które często są wykonane w fatalny sposób.
Oprócz odpowiedzi na powyższe pytania, podczas szkolenia uczestnik dowie się także jak przeprowadzać analizę raportów oraz jak nie dać się oszukać wizualizacjom, które – celowo lub nie – wprowadzają błąd.
Forma szkolenia
Szkolenie łączy formę wykładową i ćwiczeniową. Pierwsza z nich ona niezbędna dla przekazania zasad, które wykorzystujemy w formie dominującej – ćwiczeniach. Podczas szkolenia wykonamy ich około 20, ucząc się budować zrozumiałe i funkcjonalne raporty w programie Microsoft Excel.
W pierwszej kolejności poznajemy zasady, którymi rządzi się nasz umysł na naszym własnym przykładzie – zwrócimy waszą uwagę na własne postrzeganie i na detale, które na co dzień nam umykają. Następnie będziemy poznawać kolejne teoretyczne zasady tworzenia wizualizacji danych i używać ich w praktyce w programie Excel. Warto zwrócić uwagę, iż nie jest to szkolenie przydatne jedynie dla użytkowników tego programu – zasady są uniwersalne i są stosowane zawsze. Arkuszy kalkulacyjnych Excel używamy ze względu na jego popularność, dostępność oraz prostotę w użyciu, ale równie dużo ze szkolenia wyniosą także użytkownicy Open Office, Libre Office czy też korzystający z fachowego oprogramowania (np. Tableau).
Dzięki interaktywnej formie, zadaniom praktycznym w Excelu oraz quizom uczestnicy szkolenia uznawali je za bardzo atrakcyjne, polecając je w 9 na 10 przypadków.
Wiedza przekazywana na szkoleniu
W pierwszej kolejności na szkoleniu poznajemy zasady, którymi rządzi się ludzki umysł na naszym własnym przykładzie – zwrócimy waszą uwagę na własne postrzeganie i na detale, które na co dzień nam umykają. Następnie będziemy poznawać kolejne teoretyczne zasady wizualizacji danych i używać ich w praktyce w programie Excel. Warto zwrócić uwagę, iż nie jest to szkolenie przydatne jedynie dla użytkowników tego programu – zasady są uniwersalne i powinny być stosowane zawsze. Arkuszy kalkulacyjnych Excel używamy ze względu na jego popularność, dostępność oraz prostotę w użyciu, ale równie dużo ze szkolenia wyniosą także użytkownicy Open Office, LibreOffice czy też korzystający z fachowego oprogramowania do prezentacji danych(np. Tableau).
Sylwetka uczestnika po szkoleniu
Osoba biorąca udział w szkoleniu po jego ukończeniu będzie znała zasady tworzenia wykresów oraz całych raportów. Będzie także od podszewki znała przebieg tworzenia zgodnych z tymi zasadami, funkcjonalnych i estetycznych wizualizacji danych w programie Microsoft Excel.
Dla kogo?
Szkolenie będzie przydatne dla każdej osoby, która używa różnych rodzajów wizualizacji danych – czy to w prezentacjach, czy to w postaci raportów. Równie użyteczne będzie ono dla osób, które są odbiorcami takich raportów – będą wiedzieć, czy dane przedstawione są poprawnie, czy autor raportu nie chce ich wprowadzić w błąd stosując wizualne sztuczki.
Korzyści organizacji
– podejmowanie lepszych decyzji poprzez dostęp do lepiej skonstruowanych raportów oraz lepsze umiejętności interpretacyjne odbiorcy raportu;
– zwiększenie pola interpretacji posiadanych danych;
– większy profesjonalizm w przygotowywaniu raportów.
Przebieg szkolenia
Szkolenie odbywa się w formie zamkniętej w siedzibie firmy zamawiającej lub wybranej przez nią miejscu i trwa 8 h (w tym 3 przerwy kawowe i przerwa na lunch). Koordynator ze strony firmy zamawiającej sam dobiera grupę uczestników nie większą niż 15 osób. Organizator zapewnia dla uczestników laptopy z programem Microsoft Excel.
Zorganizuj: wyślij swoje dane na adres e-mail: kontakt@skuteczneraporty.pl.
Koszt szkolenia
4000 zł netto / 4920 zł brutto za 1 dzień szkolenia
Wybrani Klienci
Grupa Allegro, Grupa PZU, PKN Orlen SA, Big Star, Mars, Adama, KUKE, Centrum Nauki Kopernik
Opinie uczestników
„Główny atut szkolenia to przede wszystkim unikalny charakter. Większość dostępnych na rynku szkoleń dotyczy doskonalenia umiejętności obsługi programów Excel czy PowerPoint lub sztuki prezentacji w szerokim zakresie. Jednak Państwa szkolenie jest połączeniem nie tylko umiejętności obsługi programów, ale faktycznych zastosować w biznesie, a wszystko z dbałością o przekaz oraz jego skuteczność.”
Katarzyna Wielopolska
Analityk Sprzedaż, ADAMA Polska Sp. z o.o.
„Długo i intensywnie szukałem tego rodzaju szkolenia, tym samym odnoszę wrażenie, że jest jedynym na rynku poświęcającym się tej tematyce. Dla analityków finansowych, ekonomicznych, analityków danych lub innych osób na co dzień zmagających się z tego typu problemami [zaprezentowania danych osobom „nie-liczbowym” i „nie-matematycznym”] – idealne.”
Bartłomiej Wydra
Analityk w Zespole Głównego Ekonomisty, KUKE SA
„Podczas szkolenia przestawionych zostało wiele ciekawych ćwiczeń i praktycznych analiz przykładów, które umożliwiły uczestnikom szkolenia przełożyć teoretyczne rozwiązania na praktyczne zastosowania.”
Artur Maliszewski Kierownik
Działu Business Intelligence, Grupa Allegro
Poznaj więcej opinii i referencji.
Szczegółowa agenda
- Jak działa mózg?
1.1. Zmysły człowieka i ich zdolność do przyswajania informacji
1.2. Pamięć ikoniczna i jej wpływ na rozumienie liczb
1.3. Pamięć krótkoterminowa i jej wpływ na rozumienie liczb
1.4. Pamięć długoterminowa i jej wpływ na rozumienie liczb
2. Tabele i wykresy
2.1. Tabela a wykres – podstawowe zastosowania
2.2. Historia wizualizacji
2.3. Co to znaczy Skuteczny wykres?
2.4. Biegłość graficzna i jej znaczenie w komunikacji liczb
2.5. 7 zasad skutecznej komunikacji liczb
2.6. Podstawowe typy tabel i wykresów i ich związek z działaniem mózgu
2.7. Jaki wykres w Excelu wybrać?
2.8. Zastosowanie koloru
2.9. Związki w danych a wybór wykresu
2.10. Inne typy wykresów
2.11. Prezentacja danych geograficznych
3. Raporty
3.1. Geneza słowa dashboard
3.2. Co to jest dashboard?
3.3. Cechy dashboardu na przykładach
3.4. Dashboard zarządczy a dashboard analityczny
3.5. Czy mój raport jest skuteczny?
Szkolenie w liczbach
1 intensywny dzień szkolenia
20 ćwiczeń do wykonania przez Uczestników
2 niespodzianki w trakcie szkolenia
50 stron materiałów w formie książkowej otrzyma każdy z Uczestników
Trener
Grzegorz Warszycki – entuzjasta i wszechstronny użytkownik Excela, którego, oprócz do tworzenia raportów i wizualizacji wykorzystuje go także do rozwiązania zagadnień inżynierskich. Interesuje się rozwiązaniami GIS, dlatego też ze szczególną uwagą śledzi początek poczynań korporacji Microsoft w tym kierunku.