Microsoft słucha użytkowników :). Po listopadowej aktualizacji w Power BI pojawiła się nowa wizualizacja – drzewo dekompozycji (ang. decomposition tree) – o której implementację prosiło na forum pomysłów Power BI wiele osób. Dzięki niej analizę od ogółu do szczegółu możesz przeprowadzić na jednym wykresie, nie tracąc z oczu poszczególnych etapów. Z całą pewnością jest to jedna z najbardziej czytelnych wizualizacji umożliwiająca drążenie danych. Przetestujemy ten wykres na danych kosztowych podzielonych na konta (MPK) oraz zbudujemy fragmentator do wyboru miary. Plik do pobrania znajdziesz na końcu artykułu.
Gdzie znaleźć ikonę wykresu drzewo dekompozycji?
Wykres wkrótce na stałe zagości jako kolejny z żarówką (czyli wspierany przez sztuczną inteligencję – AI). Na ten moment możesz go jednak nie mieć, dlatego pobierz najnowszą wersję Power BI Desktop (ja zrobiłem to raz za dobrze – przez Microsoft Store). Następnie przejdź do ustawień, klikając Plik > Opcje i ustawienia > Opcje. W kategorii Globalne kliknij Funkcje w wersji zapoznawczej i zaznacz Wizualizacja drzewa dekompozycji.
Po włączeniu tej opcji i ponownym uruchomieniu Power BI w sekcji Wizualizacje pojawi się nasz nowy wykres – drzewo dekompozycji.
Z czego składa się wykres drzewo dekompozycji?
Jeżeli już załadowałeś dane do Power BI i na stronie raportu umieściłeś wykres drzewo dekompozycji, zapewne zastanawiasz się, co dalej. Po pierwsze zadaj sobie pytanie, co chcesz analizować. Jeżeli już wiesz, analizę jakiej miary chcesz przeprowadzić, umieść ją w polu Analizuj.
Żeby ten wykres stanowił faktyczną dekompozycję miary, to należy jeszcze zastanowić się nad tym, na jakie składowe chcemy rozbić analizowaną miarę i umieścić je w polu Wyjaśnij według:
Dobra wiadomość jest taka, że wykres możesz rozbudowywać o wiele poziomów, które trzeba wrzucić w pole wyjaśniania. Żeby rozwinąć poziom, należy kliknąć na szary plusik.
Możesz także skorzystać z podpowiedzi AI i od razu uzyskać ciekawą informację niezależnie od miejsca w strukturze, którą analizujesz. Wystarczy, że po kliknięciu plusika zaznaczysz Wysoka wartość i Power BI przejdzie przez wszystkie poziomy i znajdzie na nich najwyższe wartości. Dzieje się to na wszystkich poziomach na raz bez ich kolejności, dzięki czemu pierwsze wnioski wyciągniesz w kilka sekund.
Jeżeli nie widzisz takiej opcji, prawdopodobnie masz nieaktywną funkcję Włącz podziały dla sztucznej inteligencji, którą znajdziesz w sekcji Formatowania > Analiza. Możesz tam wybrać także jeden z dwóch typów analizy – bezwzględny, który pokazuje po prostu największą / najmniejszą wartość, albo tryb względny, w którym pokazywana jest wartość wyróżniająca się na tle pozostałych.
Analiza struktury kosztów na dashboardzie CFO
W naszej przykładowej wizualizacji na początku będziemy analizować koszty roczne firmy w podziale na MPK i podział na koszty rodzajowe. Dodatkowo zerkniemy na koszty z zeszłego roku i porównanie na tle pozostałych na wykresie słupkowym (filtrowanie jako wyróżnienie).
Pierwszy szybki wniosek: zakład nr 1 ma koszty porządkowe wyższe o 40%, co na tle innych rodzajów jest znaczącym wzrostem rok do roku.
Power BI od razu sortuje wartości od najmniejszych do największych. Co zdecydowania ułatwia wyciąganie wniosków z wizualizacji. Rozwijanie poszczególnych pól ma miejsce po kliknięciu na nie myszką, co też jest nie lada ułatwieniem dla użytkowników końcowych. Wykres można zbliżać i oddalać poprzez scroll na myszce. Co ważne, w przypadku zaprojektowania całościowego dashboardu, wizualizacja normalnie uczestniczy w interakcjach (jedyny warunek: grupa nie może być rozwinięta dalej w wizualizacji). Dość mocno schowana jest np. strzałka przejścia na sam dół, dlatego mój ogólny wniosek jest taki, że wykresem trzeba się trochę pobawić, żeby dobrze zrozumieć, jak działa 🙂
Dodaj dla użytkownika więcej miar do wykresu
Opisywałem już, jak zbudować filtr do wyboru miar w Power BI i teraz jest czas, aby z tej wiedzy skorzystać. W kontekście drzewa dekompozycji może to być szczególnie przydatne, bo użytkownik końcowy może w prosty sposób zmienić wskaźnik, który będzie analizował: Koszty, Zmiana %, Zmiana wartościowa. W tym przykładzie zmieniam orientację fragmentatora z pionowej na poziomą, dzięki czemu staje się on dużym przyciskiem. Jedyną wadą będzie tu brak możliwości ustawienia różnych formatów w zależności od wyboru miary.
Dzięki temu, że kolejność poziomów można zmieniać, możesz zacząć analizę od elementu niższego (np. koszty rodzajowe 1) i porównywać MPK-i.
Wolisz analizować dane finansowe w tabelce czy na drzewie dekompozycji w Power BI?
Podziel się przemyśleniami w komentarzu.
Podziękowanie
Artykuł powstał we współpracy z doktorem Michałem Muszyńskim, CEO & CFO w Domar SA.
Plik do pobrania
Tu możesz pobrać plik z drzewem dekompozycji w Power BI.