Power KPI jest wizualizacją niestandardową do Power BI, która prezentuje wskaźnik na wykresie liniowym z liniami referencyjnymi i etykietami (dla aktualnej daty i wartości). Wykres może zaprezentować pojedynczy KPI wraz z szeroką gamą informacji pomocniczych i wydaje się bardziej przydatny niż domyślna wizualizacja KPI (nazywana w polskim interfejsie Kluczowy wskaźnik wydajności).
Tworzenie wizualizacji Power KPI w Power BI
Power KPI pozwala na konstrukcję wieloliniowych wykresów z szerokim wachlarzem opcji, które mogą być konfigurowane w różny sposób. Prezentuje tytuł oraz podtytuł prezentacji, ostatnią datę oraz poziom KPI (wraz z wartością, odchyleniem oraz przypisanym do niego symbolem).
Typowa budowa wykresu dla KPI to dane źródłowe zawierające miarę z aktualnymi wartościami dla KPI oraz drugą miarę z wartościami, które będą dla pierwszej porównaniem, co umożliwi utworzenie ikony sygnalizacji statusu (KPI Indicator).
Kolejne półki dla danych tej wizualizacji stanowią pola niezbędne do jej zastosowania. Pierwsza półka (wymagana), umieszczona w obszarze wartości, traktowana jest jako wartość aktualna, druga miara (opcjonalna) umieszczona w obszarze wartości traktowana jest jako główna oś porównań dla wartości KPI. Niezbędne jest również umieszczenie kategorii, które pozwolą na stworzenie osi x, zwykle są to data lub czas, nazywane później jako wartość daty KPI. Można jednak użyć w ich zastępstwie daty jako tekstu lub jakiejś kategorii.
Na samej wizualizacji wyświetlana jest po lewej stronie ostatnia data (KPI Date Value), dla której prezentowana jest wartość na wykresie. Po umieszczeniu danych aktualnych również dla tej daty, pojawia się suma wartości aktualnych – na poniższym wykresie po środku (KPI Actual Value).
Domyślnie procentowa różnica (pomiędzy danymi rzeczywistymi a np. budżetem), kalkulowana jest automatycznie pomiędzy dwoma seriami, a następnie prezentowana na wykresie jako KPI Indicator Value (etykieta pierwsza od prawej strony). Oczywiście nie musi być ona zawsze widoczna, można ją ukryć lub w tym miejscu wykorzystać inna miarę. Wówczas wystarczy w obszarze KPI Indicator Value umieścić pole, z którego wartość ma być prezentowana na wykresie.
Umieszczając kolejne pole w obszarze Values, automatycznie wygenerujemy kolejną wartość KPI (Second KPI Indicator Value), która może być (podobnie jak w przypadku KPI Indicator Value) wyliczana automatycznie na podstawie porównania pól z obszaru Values lub może być to pole wybrane przez nas. Etykieta na wykresie pojawi się pomiędzy aktualną wartością (KPI Actual Value) a pierwszym KPI (KPI Indicator Value).
Należy pamiętać, że pokazane wartości na wykresie to wartości dla ostatniego punktu danych wykresu. W poniższym przypadku są to wartości dla daty 16-6-2017. By zobaczyć wartości dla innych dat, wystarczy wybrać punkt na wykresie, a kolejne wartości KPI oraz pozostałe miary pojawią się w etykietce.
KPI Idicator Index jest to wybór grafiki, która może ale nie musi, pojawić się przy określonym poziomie KPI.
Jak stworzyć poziomy dla KPI?
Wizualizacja Power KPI nie pozwala na wyklikanie przedziałów/progów wykonania KPIów np. nie pokaże nam czerwonego wykrzyknika, gdy miara będzie odchylała się od zamierzonej o 5% i więcej. Potrzebujemy zatem stworzyć dodatkową miarę, która będzie zwracała wynik w liczbach całkowitych od 1 do 5, które oznaczają w tej wizualizacji kolejne statusy. Miarę umieszczamy na półce KPI Symol Index, co umożliwi opisanie jej symbolom wybranym w części Format dla KPI Indicator (kolor i kształt). Jak widać w Polu format pojawiają się KPI od 1 do 5 – tyle dokładnie różnych poziomów możemy opisać przy pomocy kształtów i kolorów.
Jakie opcje edycji posiada Power KPI?
Opcje formatowania wykresu Power KPI są naprawdę bogate. Podlegające konfiguracji elementy KPI to:
- Symbole KPI – koło, trójkąt, kwadrat, diament, flaga, wykrzyknik, znacznik wyboru, strzałki, dłoń, koło, koło jako znacznik wyboru, gwiazda, połączone z gamą kolorystyczną.
- Bogate opcje formatowania – alternatywne tytuły, etykiety, podpowiedzi, czcionki, kolory, kolory tła.
- Opcje układu – włącz/wyłącz wszystkie wartości na karcie, wybierz jeden z układów.
- Liczne opcje wykresów – dostępne są niemal wszystkie funkcjonalności wykresów jak w Power BI, m.in. formaty liczb, ustawienia osi X oraz Y, etykiety i linie odniesienia, style linii, legenda i lokalizacja wykresu, podpowiedzi uruchamiające się po najechaniu.
- Skalowanie automatyczne – zaprojektuj większy kafelek w swoim raporcie z większymi szczegółami, a po przepięciu go do panelu kontrolnego Power BI możesz zmienić rozmiar na mniejsze wersje kafelka, bez utraty szczegółów i bez potrzeby tworzenia osobnych kafelków raportu w tym celu.
Poniżej pełna lista elementów, które w Power KPI moją podlegać zmianom – cała sekcja Format.