Miara utworzona w modelu danych Power Pivot lub Power BI może zostać umieszczona tylko na półce Wartości (lub analogicznej półce wizualizacji Power BI, np. oś x wykresu słupkowego). Niewielu użytkowników wie, że miarę można także umieścić na półce Filtry dla konkretnej wizualizacji w Power BI. Co ciekawe, analogiczny filtr znajdziemy też w Excelowej tabeli przestawnej, wstawionej z użyciem Power Pivot.
Jak działa filtr wartości w zwykłej tabeli przestawnej w Excelu?
W zwykłym Excelu możemy filtrować dane w tabelach przestawnych i na wykresach przestawnych tylko w odniesieniu do wartości (miar = kalkulacji), które są umieszczone na półce Wartości.
Jak działa filtr wartości w tabeli przestawnej z Power Pivot?
Podstawowa różnica jest taka, że w tym samym okienku mamy do dyspozycji wszystkie miary, które są stworzone w modelu danych.
Tak wygląda moja tabela przestawna:
Szukam opcji filtrowania wartości:
W filtrze wartości mogę znaleźć wszystkie miary:
Jak działa filtr wartości w Power BI?
Analogicznie działa filtr wartości w Power BI. Miarę możemy umieścić w panelu filtry > Filtry tej wizualizacji.
W ten sposób w wizualizacji zostaną tylko elementy, które spełniają założenia miary (np. klient o sprzedaży > 400 000).
Częstym problemem jest np. wyświetlanie na fragmentatorze wszystkich miesięcy z Kalendarza (który powinien kończyć się ostatniego dnia roku). Korzystając z tego filtra, możemy ukryć miesiące bez sprzedaży (na poniższym obrazku lewy fragmentator kończy się w grudniu vs prawy, który kończy się w listopadzie – ostatnim miesiącu ze sprzedażą).
Excel w takiej sytuacji jest trochę sprytniejszy i automatycznie wyłącza miesiące, dla których sprzedaży nie ma (a w opcjach fragmentatora pozwala je zupełnie ukryć).