Details on demand, czyli przekładając na język polski – szczegóły na żądanie to jedna z zestawu klasycznych interakcji dostępnych w PowerView. W skrócie można powiedzieć, iż interakcja ta pozwala na poznanie dokładnych wartości interesującego nas wycinka danych.
Jest to interakcja która jest dostępna w każdym przyzwoitym oprogramowaniu służącym do generowania raportów. Pozwala ona na poznanie szczegółowych danych kryjących się za wizualizacją – słupkiem, linią, czy też bąbelkiem.
W zależności od programu różni się sposób dotarcia do tych danych – w PowerView wystarczy najechać kursorem na interesujący nas element.
Podczas konstruowania wykresów i stosowania tej interakcji szybko zauważymy iż liczba wyświetlanych informacji jest wprost zależna od liczby użytych do konstrukcji wykresu obiektów z Listy Pól programu PowerView:
Zastosowanie tej metody pozyskiwania szczegółowych informacji ma zastosowanie zwłaszcza przy wykorzystywaniu wykresu bąbelkowego, ze względu na zastosowanie wielkości bąbelka jako cechy przedstawiającej jedną zmienną. Ludzkie oko nie jest w stanie porównać wielkości kół i określić, o ile jeden bąbelek jest większy od drugiego. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, iż nie wiemy czy PowerView obrazuje wartość zmiennej przy pomocy pola powierzchni bąbelka czy też jego średnicy.
Dlatego też metodą „na oko” możemy jedynie powiedzieć, który bąbelek jest większy; jednakże przy określaniu o ile większą przedstawia wartość powinniśmy posiłkować się interakcją Details on demand.
Kiedy używać?
Kolejność wykonywanych podczas analizy raportu działań wyznaczył Ben Schneiderman – naukowiec zajmujący się komunikacją człowiek – komputer. Stworzył on kiedyś powiedzenie które uważane jest za mantrę analizy wizualnej: „„Overview first, zoom and filter, then details-on-demand”, co można przetłumaczyć jako: najpierw przejrzyj, przefiltruj informacje, następnie dowiedz się szczegółów.
Pomimo iż to tylko ogólnik i nie ma tutaj wziętych pod uwagę wielu możliwych interakcji z danymi, to uważa się, że kierunek naszych kolejnych działań powinien być zgodny z tym który wyznacza ta mantra.
Oczywiście nie jest to rzecz, której trzeba się sztywno trzymać – podczas analizy często oczywiście będziemy lawirować pomiędzy poszczególnymi działaniami. Wszystko jest dozwolone, o ile pomoże uzyskać wyniki.
Details on demand – szczegóły na żądanie – wydają się z początku czymś tak oczywistym, że większość użytkowników nawet tego nie zauważa. Co może być bardziej naturalnego, niż pojawiające się okienko z informacjami po najechaniu na nie kursorem? Niemniej jednak jest to bardzo istotna interakcja, będąca jednym z ważnych elementów kompleksowej analizy raportu – jej obecność w PowerView jest dużym plusem.
Jakie jest wasze zdanie na ten temat?