Często pojawia się potrzeba pobrania danych ze stron internetowych do naszych analiz, np. cenników. Wielu dostawców oferuje to w postaci usługi, ale w niewielkim zakresie można spróbować zrobić to samodzielnie w Power Query po stronie Power BI. Analogicznie jak w przypadku kolumny z przykładów, uczymy Power Query, czego potrzebujemy, a kod dopasowuje się sam. Oto przykładowe zastosowanie dla strony głównej jednego ze sklepów internetowych.
Przykład pobrania danych z sieci Web
Zaczynam od Narzędzia główne > Pobierz dane > Więcej > Inne > Internet > Połącz .
Należy mieć przygotowany adres strony, z której dane chcemy pobrać. W moim przypadku będą to ceny książek na bonito.pl. Wybieram przycisk OK.
Wybieram dostęp Anonimowy do treści w sieci Web > Połącz.
Nawigator w oknie Power Query
W oknie Nawigatora można obejrzeć stronę z różnych perspektyw. Po lewej widać listę tabel, które program odnalazł na stronie. By znaleźć właściwą, należałoby każdą z nich po kolei wybrać i podejrzeć zawarte w niej dane w Widoku tabeli.
Aby zrobić to szybciej wystarczy wybrać Widok sieci Web , każda z tabel jest zaznaczona i podpisana nazwą. Wówczas już w Widoku tabeli łatwiej odnaleźć tę właściwą , czy wybrać w Widoku sieci Web.
Następnie w lewym dolnym rogu okna Nawigatora znajduje się przycisk Dodaj tabelę przy użyciu przykładów. Pozwala on na przejście do widoku strony i pobierania przykładów danych, które ze strony chcę pobrać.
Pojawia mi się poniższy widok. Chcę wybrać tytuły i ceny pojawiające się na głównej stronie, więc na dole pod kolumną 1 , gdzie podawane są przykłady, zaczynam wpisywać tytuł książki.
Pojawia się lista wyboru, dzięki której zaznaczam właściwy ciąg tekstowy. W kolumnie obok umieszczam cenę i tu również podaję dla wcześniej wybranego tytułu prawidłową kwotę. Nagłówki kolumn zmieniam odpowiednio: Tytuł książki, Cena.
Powyżej lista dla obu kolumn została automatycznie wypełniona na podstawie dokonanych przeze mnie przykładów. W momencie, kiedy jestem gotowy na przeniesienie danych do Power Query, w oknie wybieram OK a następnie Załaduj, by od razu umieścić je w modelu. Ewentualnie Edytuj by przejść do edytora zapytań i móc jeszcze je modyfikować.
Tabela, którą stworzyłem na podstawie przykładów, pojawia się po lewej stronie okna Nawigatora jako Tabela niestandardowa.
Jeszcze większe możliwości da edycja kodu zapytania poprzez Edytor zaawansowany. Dostępne są wszystkie elementy strony web z niej pobierane.
Jeśli dodać do tego możliwość pracy na paginacjach stron za pomocą funkcji, możliwość odczekiwania miedzy zapytaniami i inne opcje Power Query, możemy w prosty sposób pobrać dane z wielu miejsc w Internecie.
Pobierz plik
Pobierz plik Power BI i sprawdź sam jak pobrać dane z sieci web.