Wielokrotności, podobnie jak kafelki, nie są oddzielnym typem wizualizacji. Jest to sposób wyświetlania innych wykresów, znany także pod nazwą wykresu panelowego. Polega on – w dodatku PowerView – na wyświetleniu wielu małych wykresów przedstawiającą tą samą zmienną, zróżnicowaną pod względem jakiejś cechy jakościowej.
Nazwa
Słowo „wielokrotność” jest dosłownym tłumaczeniem angielskiego „Multiple”. Na stronie SkuteczneRaporty.pl taki typ wykresu nazywany jest wykresem panelowym (tam też można znaleźć jego historię oraz wszelkie niezbędne informacje teoretyczne). W języku polskim istnieje jeszcze nazwa wykresu kratkowego, i oznacza ona dokładnie ten sam typ wykresu.
Czym jest wielokrotność?
Jest to zestaw bardzo podobnych wykresów przedstawionych na pojedynczej tablicy, użyty w celu ułatwienia zrozumienia wielowymiarowych danych. Wykresy te mają identyczny wygląd i są ze sobą powiązane w logiczną całość.
Więcej na jego temat – jego historię, zalety oraz o co należy zadbać podczas jego tworzenia – można znaleźć tutaj. W poniższym artykule skupimy się jedynie na możliwościach tworzenia i używania tego wykresu w PowerView.
Tworzenie
Konstrukcja wielokrotności jest bardzo prosta – wystarczy zaznaczyć interesujący nas wykres, a następnie nazwy kolumn przy pomocy których chcemy tworzyć wielokrotność do obszaru WIELOKROTNOŚĆ PIONOWA lub WIELOKROTNOŚĆ POZIOMA:
Do tych pól nie można stosować żadnego typu miar – powinny się tam znaleźć dane jakościowe, których chcemy użyć do tworzenia wykresu panelowego. Przykładowo, jeżeli chcemy podzielić nasze dane dotyczące sprzedaży według województw, powinna znaleźć się tam kolumna z nazwami województw – oczywiście musimy mieć w tym celu odpowiednio skonstruowany model danych.
Wielokrotności można stosować do każdego typu wykresu (prócz animowanego) – warto jednak pamiętać, że często – aby ich działanie było efektywne – muszą zająć cały obszar raportu.
W wypadku zbyt dużej ilości małych wykresów powstałych podczas tworzenia wielokrotności może pojawić się opcja ich przewijania:
Powiększanie obszaru wielokrotności nie spowoduje zwiększenie liczby wyświetlanych wykresów, lecz przeskalowanie znajdujących się w niej wykresów:
Liczbę małych wykresów mieszczących się na powierzchni wykresu panelowego ustalamy na podstawie przycisków Wysokość siatki oraz Szerokość siatki znajdujących się w zakładce UKŁAD:
Ograniczenia
Ze sposobu tworzenia wielokrotności możemy wywnioskować, iż możemy przedstawić to samo zjawisko dzieląc je ze względu na jakąś cechę – np. sprzedaż całkowitą możemy przedstawić w wielokrotności jako sprzedaż w poszczególnych regionach bądź tez sprzedaż poszczególnych produktów. Co jednak z przypadkami, gdy chcemy porównać dwie różne rzeczy posiadające wspólny mianownik – np. liczbę klientów oraz ogólną liczbę ludności w województwach?
Niestety, Microsoft nie przewidział takiej możliwości. Naszą jedyną możliwością porównania jest po prostu ustawienie wykresów obok siebie:
Jak można zauważyć, w takich wypadkach znaczna część cennego miejsca raportu marnuje się na powtórzenie osi oraz jej etykiet. Wystarczyłaby jedna, która równocześnie opisywałaby drugi wykres (jak to ma miejsce w wielokrotności). Do tego celu nie trzeba by było tworzyć nowego narzędzia ani modyfikować wielokrotności w takiej formie w jakiej istnieje teraz – wystarczyłoby zaufać użytkownikowi i podarować mu większą możliwość edycji, w tym usuwania osi. Wtedy wykresy panelowe można by konstruować ręcznie, dodając mały wykres osobno:
Niestety – przynajmniej na razie – nie mamy takiej możliwości. Być może zmieni się to w przyszłych wersjach dodatku PowerView.
Czy myślicie że istnieje na to szansa? Swoją opinię przedstawcie w komentarzu.