Wykres kolumnowy należy do najprostszych, najczęściej używanych i jednocześnie do najlepszych wykresów. Bardzo dobrze podkreślają pojedyncze wartości poprzez przedstawianie ich na dwa sposoby: przez długość kolumny oraz położenie jej końca. Dlatego też należy do zestawu czterech naprawdę skutecznych wykresów.
Tworzenie wykresu kolumnowego / słupkowego
Aby utworzyć wykres kolumnowy, wystarczy stworzyć tabelę z interesującymi nas danymi, po czym (mając ją zaznaczoną) kliknąć PROJEKT > Wykres kolumnowy, a następnie wybrać jeden z trzech dostępnych typów tej wizualizacji: Wykres skumulowany kolumnowy, 100% skumulowany kolumnowy, kolumnowy grupowany.
Każdy z tych wykresów ma nieco inne zastosowanie i powinnyśmy je stosować w różnych sytuacjach.
Rodzaje wykresu kolumnowego
Przy pomocy wykresu skumulowanego kolumnowego przedstawiamy udział elementów w poszczególnych kolumnach, jednocześnie zachowując różną ich wysokość. Typ ten przydaje się szczególnie w przypadkach, gdy chcemy przedstawić zróżnicowanie wartości tworzących jeden słupek. Uwaga: Wykresy tutaj prezentowane są opracowane na przykładowych danych, które znajdziecie w pliku Excela, do którego odnośnik znajdziecie pod artykułem. Załóżmy, iż chcemy przedstawić liczbę klientów, rozróżniając ich przynależność do poszczególnych segmentów w ujęciu regionu, w którym mieszkają.W obszarze WARTOŚCI umieścimy obiekt Liczność Nazwa Klienta, który będzie determinował wysokość naszych pasków. W obszarze OŚ umieścimy to, co chcemy aby było na naszej osi poziomej – a więc kolumnę Region. Podziału słupków dokonamy według przynależności klientów do segmentu – dlatego też w obszarze LEGENDA umieścimy obiekt Segment.
W efekcie powinniśmy uzyskać wykres przypominający poniższy:
Istotne jest, aby obiekt Segment nie wylądował w obszarze Wartości – wtedy program przedstawi w jednym słupku liczebność klientów oraz liczebność wartości w kolumnie segment. Oznacza to, iż po prostu podwoi wartości na osi pionowej, ponieważ wartości w kolumnie segment jest przecież tyle samo co liczby klientów. Jeżeli byśmy tak zrobili – otrzymamy poniższy wykres, który jest nieprawidłowy, ponieważ przedstawiane dane nie mają po prostu sensu.
Widzimy więc, iż program PowerView, pomimo znacznego przyśpieszenia tworzenia wykresów, nie zwalnia użytkownika z myślenia i w bardzo łatwy sposób można zrobić nieprawidłowy wykres.
Wykres 100% skumulowany kolumnowy służy do porównywania części, które składają się na jedną kolumnę pomiędzy cechami zdefiniowanymi przez oś poziomą – w naszym przypadku porównujemy procentową wartość każdego segmentu w poszczególnych regionach.
W tym typie wykresu kolumny zawsze mają maksymalną wysokość, dzięki czemu łatwiej porównywać między nimi części, które je tworzą.
Ostatnim typem wykresu jest wykres kolumnowy grupowany – w tej odsłonie wizualizacja wygląda tak jak na poniższym rysunku:
Typ ten służy głównie to porównywania kolumn wewnątrz grupy zdefiniowanej przez cechę przy pomocy której definiujemy oś poziomą. Jednocześnie umożliwia (choć nie tak efektywnie, jak w przypadku wykresu kolumnowego skumulowanego) porównywanie całych grup – w naszym wypadku regionów. Wykres grupowany szczególnie nadaje się do porównywania dwóch różnych wartości – na przykład liczbę transakcji oraz liczbę sprzedanych urządzeń (podczas jednej transakcji można sprzedać więcej niż jedno urządzenie):
Wykres słupkowy
Wykresem słupkowym nazywamy wykres, w którym kolumny są obrócone o 90 stopni w stosunku do omawianego wyżej wykresu kolumnowego. Oznacza to, iż mają one położenie poziome. Ich początek znajduje się naturalnie z lewej strony.
Wykres ten ma analogiczne typy co wykres kolumnowy – to znaczy słupkowy skumulowany, 100% słupkowy skumulowany, grupowany. Zasadą jest, iż wykres słupkowy stosuje się w przypadkach długich etykiet danych – zbyt długich, aby przedstawić je w estetyczny sposób na wykresie kolumnowym.
Wykres z dwoma osiami pionowymi
W PowerView, w przeciwieństwie do skoroszytu Excela, nie mamy możliwości utworzenia wykresu kolumnowego z dwoma osiami pionowymi.
Ucinanie kolumn
Podczas tworzenia wykresu kolumnowego w skoroszycie Excela w przypadkach danych o wysokich wartościach często zachodzi ucinanie kolumn, które jest zjawiskiem niekorzystnym – zaburza właściwą percepcję danych. Na szczęście w PowerView skala na osi pionowej zawsze zaczyna się od zera, co jest prawidłową praktyką.
Ćwiczenia praktyczne
Powyższe wykresy można utworzyć przy pomocy przykładowych danych dostępnych w tym pliku. Kolumny Nazwa Klienta oraz Segment wykorzystane do wykresu kolumnowego skumulowanego oraz 100% kolumnowego skumulowanego znajdują się w tabeli Tabela_Klienci, natomiast obiekt Region w tabeli Sprzedawcy. Kolumny ID transakcji oraz Liczba znajdują się w Tabela_sprzedaż. Obiekt Województwa, wykorzystany do stworzenia wykresu słupkowego, znajduje się w tabeli województwa.
Oczywiście z powodzeniem można użyć swoich danych, bądź też wykorzystać inne kolumny z naszego pliku.
Czy macie jakieś pytania odnośnie tego typu wykresów? Jeżeli tak – nie wahajcie się i zadajcie je w komentarzach!