Na blogu nie raz poruszałem temat wykresu panelowego (lub wielokrotności – ang. multiple), czyli tak naprawdę nie pojedynczej wizualizacji, ale sposobu wyświetlania wykresów dla większej liczby zmiennych. Pora zobaczyć, jakie możliwości w tym zakresie oferuje Power BI!
Panel w Power BI nie taki dostępny
Niestety na dzień dzisiejszy nie ma możliwości bezpośredniego stworzenia wykresu panelowego w Power BI; wciąż to opcja dostępna tylko w Power View (który nie jest przeze mnie polecany). Może przy najbliższych aktualizacjach Microsoft doda tę opcję? Użytkownicy czekają 🙂 Tymczasem na razie z tego typu wizualizacją trzeba poradzić sobie w inny sposób. Z pomocą przychodzą niestandardowe wizualizacje oraz język R. O niestandardowych wizualizacjach pisałem już kilka razy, np. o Column Chart with Variance. Ten artykuł jest o tyle przydatny, że dziś skorzystam z 3AG Systems – Column Chart With Small Multiples, czyli kolejnej wizualizacji zaprojektowanej przez 3AG Systems. Do tego poznasz Infographic Designer. W przykładzie będę korzystać z danych sprzedażowych, a panele będą pokazywały sprzedaż kwartalną poszczególnych kategorii produktów.
3AG Systems – porównuj wiele miar
Zacznijmy od wgrania niestandardowego elementu wizualnego 3AG Systems – Column Chart With Small Multiples. Można go pobrać na 2 sposoby; pierwszy opisałem w podlinkowanym powyżej artykule, a drugi to pobranie bezpośrednie po zalogowaniu się na konto Power BI. Kliknij w trzy kropki w panelu Wizualizacje > Zaimportuj z platformy handlowej > Marketplace > wyszukaj 3AG > 3AG Systems – Column Chart With Small Multiples > Dodaj.
Po kliknięciu w ikonkę Column chart with small multiples pojawia się identyczny interfejs jak przy Column chart with variance.
Uzupełnijmy go o kolumny, które chcemy pokazać. W Category wstaw tę, którą chcesz pokazać na osi X. W Group wstawiamy kolumnę, która ma nam rozdzielać wykresy, w tym przypadku kwartały każdego roku. W pole Actual wstawimy sprzedaż.
Tak powstał wykres panelowy. Power BI automatycznie sortuje zmienną grupującą; zobacz, że w pierwszym wierszu masz cały rok 2011, w drugim 2012 itd.
Idąc krok dalej możemy dodać kolumnę Zysk, by porównać różnice – może gdzieś warto pomyśleć nad obcięciem kosztów? Przełóż Sprzedaż w pole Previous Year i wstaw Zysk w Actual.
Co prawda nazwy kategorii produktów trochę na siebie nachodzą, ale jest to kwestia edycji wykresu. Zmniejszyłem czcionkę, zamieniłem jednostki na tysiące i zrobiło się czytelniej.
Zmienną grupującą nie musi być kolumna związana z datami; może to być też inna zmienna jakościowa, np. rodzaj opakowania.
3AG Systems – Column Chart With Small Multiples to moja ulubiony produkt 3AG Systems. Teraz wystarczy dopracować kolory i wykres gotowy.
Infographic Designer – panel dostosowany do odbiorcy
Drugim sposobem na wykresy panelowe jest skorzystanie z Infographic Designer; do pobrania jak wizualizacja 3AG Systems.
Infographic Designer pozwala dopasować wykresy jeszcze bardziej pod odbiorę, np. pozwala zamienić słupki na ikony. Korzystanie z niego jest także bardzo intuicyjne. Kliknij w ikonkę i wstaw grafikę.
Zrobimy takie same wykresy jak w 3AG Systems. W pole Measure wstaw Sprzedaż. Column By to odpowiednik grupowania; tam będzie informacja o roku i kwartale. W Category wstawię Kategorię produktu. Efekt?
Gotowe! Wykres panelowy sprzedaży kategorii produktów w każdym kwartale wstawiony; też jest posortowany według roku i kwartału. Jeśli przeniesiesz Kategorię produktu w pole Legend, podpis osi przeniesie się do legendy i każdy słupek będzie innego koloru.
Jeszcze tylko usunąć All z podpisu osi X. Jak to zrobić? Panel Wizualizacje > Format > Chart X-Axis wyłączona.
Co jeśli chcemy porównać wysokość sprzedaży z zyskiem? W podstawowym widoku nie ma możliwości zobaczenia dwóch wykresów, ale po najechaniu kursorem na interesujący nas słupek możemy podejrzeć wartość i sprzedaży, i zysku.
Analogicznie, kolumną grupującą nie musi być data. Wstawmy Rodzaj opakowania.
Dla jednej miary (np. samej sprzedaży) Infographic Designer działa tak samo jak 3AG Systems. Dodatkowa funkcjonalność to wspomniane dostosowywanie kształtów, dzięki któremu można pokazać sprzedaż oraz poziom zysku. Poniżej spóźniony walentynkowy bonus 🙂
Wizualizacja w R – dla programistów
Ostatnim sposobem, który pokażę, jest wykorzystanie języka R w Power BI. Aby z niego skorzystać, musisz mieć zainstalowany R – możesz go pobrać ze strony R. Kliknij w ikonkę R i zaczynamy programować!
Na początku przeciągnij z bazy danych kolumny, które wykorzystasz do zrobienia wykresu. Jako że pojawia się komunikat, że brane są wyłącznie unikatowe obserwacje, nie zapomnij dodać ID, by te same wartości sprzedaży się nie usunęły! W tabeli skorzystamy z kolumn Nr wiersza, Data zamówienia kwartał, Kategoria produktu i Sprzedaż.
W R zainstaluj pakiet tidyverse, by następnie móc go załadować w skrypcie R Power BI. Dzięki niemu możemy jedną linijką kodu załadować dplyr oraz ggplot2. Korzystam z nich do przygotowania wizualizacji. Ładuję bibliotekę i piszę kod na wykres słupkowy w ggplot2 – do stworzenia wykresu panelowego jest facet_wrap.
Po uruchomieniu kodu powinien pojawić się surowy wykres ggplot. Edytuj go w R według potrzeb.
Wykres panelowy według potrzeb i stopnia trudności
Zobaczyłeś trzy sposoby zrobienia wykresu panelowego w Power BI. 3AG Systems pozwala łatwo porównywać wielkości, Infographic Designer jest świetny wizualnie, a w R napiszesz swoje własne rozwiązanie. Ale uwaga! Dość długo się przelicza jak na tak mały zbiór! Wszystko jednak zależy od Twoich potrzeb, więc do wyboru, do koloru.
Znasz jeszcze inne sposoby stworzenia wykresu panelowego w Power BI?
Podziel się nim w komentarzu! Powodzenia!
Pobierz plik Power BI
Tu możesz pobrać plik Power BI z przykładami wykresu panelowego.
Hej Bartku, przeczytałem z zainteresowaniem. W przypadku Infographic Designer jest mały problem gdy filtrujemy dane przez pola np fragmentatora. Okazuje się bowiem, że kolory się zmieniają gdy ograniczamy wartości. Wprowadza to oczywiście w błąd, bo przecież przy kolorach chodzi o to mapowały wizualnie pewne kategorie. Zwłaszcza przy wielowykresowym raporcie. Ciekawe czy można coś z tym zrobić 🙂
Hej Tomek, najnowsza aktualizacja Power BI wprowadza wykres panelowy jako standard. Myślę, że jak to będzie działać, nie będą potrzebne dodatkowe wizualizacje.