Co to jest Power BI Desktop i Power BI Online?

Power BI jest programem do analizy danych i projektowania raportów, powiązanym z zestawem usług online, takich jak publikowanie i udostępnianie. W środowisku aplikacji o nazwie Power BI najważniejszą rolę odgrywają:

  • Power BI Desktop – jest to bezpłatna aplikacja działająca na komputerach z systemem Windows, pozwalają na połączenie z danymi, budowę raportu i zapis do pliku oraz publikację raportu w usłudze Power BI Online.
  • Power BI Online – jest to serwer raportowy dostępny przez przeglądarkę i aplikację na urządzeniach mobilnych, który łączy w sobie funkcjonalności Power BI Desktop (bez możliwości zapisu pliku na komputer) z możliwościami udostępniania raportów, dzielenia się nimi, komentowania, ustawiania procesów odświeżania danych i innych.

Pobierz bezpłatnie Power BI Desktop

Obejrzyj 1-godzinne szkolenie "Power BI - Dashboard w godzinę"

Do czego służy Power BI?

Power BI służy w skrócie do budowania raportów i wspierania procesów raportowania.

Proces budowy raportu w Power BI wymaga pobrania i przekształcenia danych w Edytorze zapytań > budowy modelu danych i dodatkowych miar (nie jest to jednak obowiązkowe) > stworzenia wykresów i tabel składających się na raporty powiązane z interakcją > przygotowany raport możemy jednym kliknięciem opublikować na witrynie Power BI.com.

Power BI jest aplikacją typu self-service, co oznacza, że każdy jej użytkownik powinien być w stanie samodzielnie połączyć się z danymi i zbudować raport.

Power BI może być traktowany jako narzędzie do analizy danych.

Dlaczego warto poznać Power BI?

Jestem użytkownikiem Excela ponad 10 lat i odkąd odkryłem Power BI, rekomenduję to rozwiązanie Klientom i sam z niego korzystam. Z mojej perspektywy Power BI zapełnia wszystkie braki Excela dotyczące:

  • dobrych praktyk wizualizacji danych,
  • projektowania dashboardów,
  • interaktywności analizy,
  • oraz daje możliwość rozwoju systemu raportowania (od rozsyłania plików do raportów dostępnych przez przeglądarkę i urządzenia mobilne).

Ten skok technologiczny jest za darmo, a maksymalnie może kosztować 40 zł/osobę na miesiąc – tyle kosztuje wersja Power BI Pro. Zawsze proponuję zacząć od wersji Power BI Desktop, która jest w 100% bezpłatna.

Po realizacji kilku tego typu projektów wiem, że inwestycja szybko się zwraca, a apetyt u odbiorców raportów rośnie. Opcja serwera Power BI Online daje możliwość dostępu do raportów poprzez przeglądarkę internetową oraz pracy na urządzeniach mobilnych. Nie jest to jednak opcja konieczna.

Oto 10 powodów, dla których warto skorzystać z Power BI:

  • wizualna i interaktywna forma raportów sprzyja analizowaniu danych i szybkiemu wyciąganiu wniosków
  • szerokie możliwości wyboru standardowych i dodatkowych wykresów sprawiają, że raporty są efektywne i atrakcyjne
  • raporty opublikowane na PowerBI.com są dostępne przez przeglądarkę i aplikację na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety
  • prosta obsługa programu pozwala użytkownikowi po 2 dniach nauki tworzyć samodzielnie nawet bardzo złożone raporty
  • program daje możliwość ustawienia automatycznego pobierania danych, nawet w trybie ciągłym (dzięki Power BI Gateway)
  • program współpracuje z najpopularniejszymi programami pakietu Office: Excelem i PowerPointem oraz świetnie integruje się z innymi środowiskami Microsoft (np. SharePoint)
  • w Power BI istnieje wiele wbudowanych connectorów, które pozwalają szybko pobrać i analizować dane z różnych źródeł – od plików Excel i tekstowych po złożone bazy danych i systemy online
  • Power BI jest najszybciej rozwijającą się aplikacją BI na rynku z aktualizacjami co miesiąc
  • Power BI Pro jest elementem wielu pakietów usługowych w Microsoft (np. niektórych wersji pakietu Office 365)
  • jest zintegrowany z językiem programowania R i otwarty na integracje dla deweloperów

Ile kosztuje Power BI?

  • Power BI Desktop – jest bezpłatny
  • Power BI Online – dla zwykłego użytkownika jest bezpłatny, ale już udostępnianie raportu, ograniczanie widoczności danych (Row Level Security) czy włączenie procesu automatycznego odświeżania danych wymaga posiadania konta Power BI Pro, które kosztuje 9,99$ za użytkownika / miesiąc.

Przykładowy raport opublikowany w Power BI

Jak zacząć naukę Power BI?

Aby ułatwić użytkownikom proces poznawania programu Power BI, przygotowaliśmy przewodnik „Szybki start z Power BI” wraz z przykładowym źródłem danych.

  1. Wprowadzenie
  2. Pierwszy wykres
  3. Formatowanie, wykres liniowy, mapa
  4. Wykres punktowy, budowa dashboardu i publikacja na PowerBI.com

Więcej artykułów i porad nt. Power BI znajdziesz na moim blogu ExcelBI.pl.

Możesz też uczyć się online, dzięki kursom w Akademii SkuteczneRaporty.pl lub zorganizować u siebie dedykowane szkolenie stacjonarne.

Jak wygląda interfejs programu Power BI?

Jak Power BI oceniają eksperci?

Jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł o narzędziach klasy BI (Business Intelligence) jest raport firmy Gartner. Microsoft z Power BI został oceniony jako lider rynku, wyprzedzający konkurencję zarówno wizją, jak i realizacją jej w praktyce.

Power BI Gartner

Wszyscy jesteśmy analitykami

Wizualizuj, analizuj i dziel się danymi z Power BI. Na wszystkich urządzeniach.

Power BI jest programem informatycznym służącym do analizy danych (przez ich wizualizację) i dzielenia się nimi poprzez interaktywne jednoekranowe zestawienia (zwane na SkuteczneRaporty.pl i w samym Power BI dashboardami).

U podstaw tego programu leży przekonanie, że każda osoba pracująca z danymi powinna być w stanie w prosty sposób prezentować swoje dane, zadawać pytania i znajdować odpowiedzi, odkrywać i ujawniać istniejące zależności. Bo każdy z nas jest w swoim życiu prywatnym i zawodowym analitykiem danych – przetwarza informacje, próbuje je powiązać i zrozumieć, a następnie na ich podstawie podejmuje działania i decyzje. Tak jak super- i hipermarkety zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o zakupach, tak Power BI stawia na głowie dotychczasowy sposób postępowania z danymi (uwięzionymi w systemach IT, zarządzanych przez pracowników IT, stosujących procedury IT), dając każdej osobie możliwość samoobsługi w kwestii połączenia się ze źródłem danych, ich wizualizacji i udostępnienia wyników. Więc jeśli masz dane i chcesz je zrozumieć, najpierw zobacz je w Power BI.

Dużą zaletą Power BI jest jego intuicyjność i szybkość nauki samego programu. Wiele operacji program wykonuje automatycznie, a użytkownik nawet nie znając dokładnie zbioru danych, otrzyma propozycję gotowej wizualizacji, którą może łatwo przekształcić w inny obraz. Program nie ma wysokich wymagań sprzętowych, co sprawia, że można go uruchomić praktycznie na każdym urządzeniu.

Dla kogo jest Power BI?

Dla analityków, informatyków, menedżerów. Dla naukowców, lekarzy, pracowników administracji publicznej. Dla blogerów, dziennikarzy, osób występujących publicznie. Słowem, dla wszystkich.

Wizualizacja danych i analiza wizualna

Sercem programu jest przetwarzanie danych w wykresy. Jednak sposób, w jaki Power BI to robi, jest inny niż w dotychczas stworzonych programach Microsoftu. Tworząc Power BI wykorzystano wszystkie dobre praktyki, zasady wizualizacji danych i innowacje wprowadzone w tym obszarze w ostatnich latach. Całość zaprojektowano w taki sposób, aby te najprostsze i najbardziej zrozumiałe formy prezentacji danych automatycznie tworzyły wykresy. Rolą użytkownika nie jest zatem samo przygotowanie obrazu, ale jego analiza. Analiza wizualna. To podejście do rozkładu posiadanych danych na czynniki, zmienne i zależności łączy 2 istotne elementy:

  • tworzenie wizualizacji na jednym ekranie (na dashboardzie), aby była przetwarzana w całości w pamięci krótkotrwałej w ludzkim mózgu, dzięki czemu mamy największą szansę na dostrzeżenie trendów, wzorców i odchyleń
  • interakcję z wizualizacją poprzez ciągłą jej zmianę, zadawanie pytań, szukanie przyczyn. Przykładami takich interakcji są wbudowane w dashboardy techniki jak sortowanie, filtrowanie pojedynczych wykresów i całego dashboardu, drążenie, szczegóły pokazywane na żądanie czy hiperłącza

Pracuj z Power BI na wielu źródłach danych. Z szybkością myśli.

Power BI to nowoczesne narzędzie klasy Business Intelligence, które pozwala na sprawne raportowanie i wizualizację danych z rożnych źródeł bez konieczności wdrażania takich elementów jak hurtownia danych czy kostki OLAP. W porównaniu z klasycznymi, ciężkimi rozwiązaniami, jak Oracle, Cognos czy Microstrategy, Power BI stanowi lekką, elastyczną i niskobudżetową alternatywę, po którą sięgają zarówno najwięksi gracze na światowym rynku (m.in. Facebook czy Amazon), jak i małe firmy, które do tej pory w ogóle nie rozważały inwestycji w narzędzia do raportowania.

Zastosowanie technologii „in-memory” umożliwia Power BI przyspieszenie analiz dzięki wykonywaniu ich w całości w pamięci operacyjnej komputera (wszystkie dane potrzebne do analizy zostają załadowane do pamięci), przez co ograniczony jest wolny transfer danych z dysków zewnętrznych.

Połączenie danych źródłowych, stworzenie modelu danych, zaprojektowanie pulpitu zarządczego (dashboardu) oraz opublikowanie go w sieci jest bardzo łatwe także dla osób, które mają pewne problemy z obsługą komputera i nie lubią aktualizacji. Nie do przecenienia jest dystrybuowalny model danych Power BI.