Wizualizuj, analizuj i dziel się danymi z Power BI. Na wszystkich urządzeniach.
Power BI jest programem informatycznym służącym do analizy danych (przez ich wizualizację) i dzielenia się nimi poprzez interaktywne jednoekranowe zestawienia (zwane na SkuteczneRaporty.pl i w samym Power BI dashboardami).
U podstaw tego programu leży przekonanie, że każda osoba pracująca z danymi powinna być w stanie w prosty sposób prezentować swoje dane, zadawać pytania i znajdować odpowiedzi, odkrywać i ujawniać istniejące zależności. Bo każdy z nas jest w swoim życiu prywatnym i zawodowym analitykiem danych – przetwarza informacje, próbuje je powiązać i zrozumieć, a następnie na ich podstawie podejmuje działania i decyzje. Tak jak super- i hipermarkety zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o zakupach, tak Power BI stawia na głowie dotychczasowy sposób postępowania z danymi (uwięzionymi w systemach IT, zarządzanych przez pracowników IT, stosujących procedury IT), dając każdej osobie możliwość samoobsługi w kwestii połączenia się ze źródłem danych, ich wizualizacji i udostępnienia wyników. Więc jeśli masz dane i chcesz je zrozumieć, najpierw zobacz je w Power BI.
Dużą zaletą Power BI jest jego intuicyjność i szybkość nauki samego programu. Wiele operacji program wykonuje automatycznie, a użytkownik nawet nie znając dokładnie zbioru danych, otrzyma propozycję gotowej wizualizacji, którą może łatwo przekształcić w inny obraz. Program nie ma wysokich wymagań sprzętowych, co sprawia, że można go uruchomić praktycznie na każdym urządzeniu.
Dla kogo jest Power BI?
Dla analityków, informatyków, menedżerów. Dla naukowców, lekarzy, pracowników administracji publicznej. Dla blogerów, dziennikarzy, osób występujących publicznie. Słowem, dla wszystkich.
Wizualizacja danych i analiza wizualna
Sercem programu jest przetwarzanie danych w wykresy. Jednak sposób, w jaki Power BI to robi, jest inny niż w dotychczas stworzonych programach Microsoftu. Tworząc Power BI wykorzystano wszystkie dobre praktyki, zasady wizualizacji danych i innowacje wprowadzone w tym obszarze w ostatnich latach. Całość zaprojektowano w taki sposób, aby te najprostsze i najbardziej zrozumiałe formy prezentacji danych automatycznie tworzyły wykresy. Rolą użytkownika nie jest zatem samo przygotowanie obrazu, ale jego analiza. Analiza wizualna. To podejście do rozkładu posiadanych danych na czynniki, zmienne i zależności łączy 2 istotne elementy:
- tworzenie wizualizacji na jednym ekranie (na dashboardzie), aby była przetwarzana w całości w pamięci krótkotrwałej w ludzkim mózgu, dzięki czemu mamy największą szansę na dostrzeżenie trendów, wzorców i odchyleń
- interakcję z wizualizacją poprzez ciągłą jej zmianę, zadawanie pytań, szukanie przyczyn. Przykładami takich interakcji są wbudowane w dashboardy techniki jak sortowanie, filtrowanie pojedynczych wykresów i całego dashboardu, drążenie, szczegóły pokazywane na żądanie czy hiperłącza