Stworzenie efektownej wizualizacji to tylko pół sukcesu. Aby odnieść zamierzony przez nas cel, dane na które chcemy zwrócić uwagę trzeba także efektownie zaprezentować. PowerMap daje nam w tej kwestii kilka możliwości, które stosuje się w różnych sytuacji – w zależności od potrzeb i możliwości.
Seria artykułów o PowerMapTekst ten jest elementem serii artykułów opisujących funkcjonalność aplikacji PowerMap. Oto wszystkie artykuły o PowerMap: PowerMap, czyli potęga mapy (cz. 1) – Techniki przedstawiania danych PowerMap, czyli potęga mapy (cz. 2) – Publikacja efektów pracy |
Publikacja efektów pracy
Owoce swojej pracy w dodatku PowerMap można przedstawić w formie raportu w tym dodatku – zostaje on zapisany w tworzonym pliku Excela, o czym pisaliśmy już w poprzednim artykule. Jest to wygodne rozwiązanie, jeżeli dana wizualizacja jest stworzona do odbioru przez pojedyncze osoby posiadające na swoich komputerach odpowiednie oprogramowanie.
W takich przypadkach mogą oni samodzielnie poruszać się po przestrzeni mapy; możemy także swojego rodzaju animowany przewodnik, który jest odtwarzany poprzez pierwszy przycisk Odtwórz przewodnik we wstążce NARZĘDZIA GŁÓWNE:
Przewodnik ten składa się kolejno ze scen, które są ukazane we wstążce Edytor przewodnika:
Pod względem odtwarzania możemy podzielić sceny na dwa typy:
– nie zawierające osi czasu: te sceny polegają na pokazaniu określonego obszaru przez zadany czas, a następnie przejście do następnej sceny:
-zawierające oś czasu: w scenach tych jest pokazany rozwój sytuacji na danym terenie przez czas określony poprzez obiekt umieszony w obszarze CZAS we wstążce Okienko warstwy:
Po animacji ukazującej rozwój sytuacji w zadanym okresie przechodzimy do następnej sceny.
Poszczególne sceny tworzymy ustawiając obraz w PowerMap na interesującą nas wizualizacje a następnie kliknięcie przycisku Utwórz scenę znajdującego się we wstążce NARZĘDZIA GŁÓWNE.
Kolejne sceny mogą całkowicie się od siebie różnić – zarówno pod względem prezentowanej przestrzeni, wizualizowanych danych jak i rodzaju sceny (bez osi czasu lub z nią).
Każda scena ma pewien zestaw opcji. Są one dostępne we wstążce Okienko warstwy – aby się do nich dostać, należy kliknąć ikonę zębatego koła a następnie napis OPCJE SCENY:
Okno te możemy także uruchomić z poziomu wstążki po lewej stronie (Edytor Przewodnika) poprzez kliknięcie na ikonę zębatego pojawiającą się po najechaniu kursorem na obrazek symbolizujący scenę:
Zestaw opcji jest różny dla scen z osią czasu i bez niej, aczkolwiek zmiany są niewielkie. Dla scen z osią wyglądają następująco:
Możemy tutaj ustawić czas trwania sceny – określając go, powinniśmy mieć na uwadze, aby nie był zarówno zbyt krótki (w takim wypadku prześledzenie zmian w zadanym czasie będzie bardzo trudne), jak i zbyt długi (może to spowodować brak dynamiczności prezentacji oraz zanudzenie odbiorcy).
Parametr Czas trwania przejścia (s), jak sama nazwa wskazuje, określa długość animacji przechodzenia od jednej sceny do drugiej. Animacja ta zawsze ma ten sam charakter i nie można jej zmienić.
Wartość atrybutu Efekt określa sposób pokazywania sceny. Można powiedzieć, iż cecha ta opisuje ruch wirtualnej kamery nad powierzchnią mapy. Mamy kilka wartości do wyboru z rozwijalnej listy:
Jeżeli wybierzemy wartość Koło, nasza wirtualna kamera będzie zataczać koło wokół interesującego nas wycinka przestrzeni:
Efekt Wózek kamerowy spowoduje „przejazd” kamery w jednej, poprzecznej, płaszczyźnie:
Opcja Rysunek 8 powoduje, jak łatwo się domyślić, ruch kamery po torze o kształcie ósemki.
Przelot, podobnie jak wózek kamerowy, powoduje ruch kamery w jednej płaszczyźnie. W przeciwieństwie jednak wspomnianego efektu, jest to płaszczyzna pionowa.
Wypchnięcie to po prostu zbliżenie na interesujący nas wycinek przestrzeni:
Obrót globusa oznacza przesunięcie mapy w płaszczyźnie równoleżnikowej – płaszczyźnie, w której obraca się globus.
Pod wybranym efektem mamy suwak określający parametr Szybkość efektu bądź też Odległość efektu – zależnie od wybranej wartości parametru Efekt. Suwak ten określa jak szybka ma być dana animacja bądź też długość ruchu w zadanej płaszczyźnie.
Opcje pod nagłówkiem CZAS występują tylko dla scen, w których występuje oś czasu.
W atrybutach tych ustawiamy jaki zakres czasowy ma przedstawiać nasza animacja – domyślnie jest on największy z możliwych, czyli data rozpoczęcia jest minimalną datą jaka występuje w naszych danych, a data zakończenia – maksymalną. Suwak Szybkość mówi o szybkości animacji i wpływa on na atrybut Czas trwania sceny. Jest do de facto powtórzenie jednej opcji, jednakże jej ustawianie przebiega w inny sposób.
W pewnych przypadkach tworzenie takich przewodników jest jednak niemożliwe – odbiorcy naszych wizualizacji mogą nie dysponować odpowiednim oprogramowaniem, bądź też chcemy ją pokazać szerokiemu gronu odbiorców przy pomocy prezentacji multimedialnej w sposób płynny – nie wyłączając w jej czasie programu PowerPoint.
W takich przypadkach z pomocą przychodzą kolejne dwa przyciski we wstążce NARZĘDZIA GŁÓWNE: Utwórz klip wideo oraz przechwyć ekran:
Opcja Utwórz klip wideo powoduje utworzenie pliku wideo w formacie .mp4 z zapisem naszego przewodnika – inaczej mówiąc, w pliku tym znajduje się animacja odtwarzana po naciśnięciu przycisku Odtwórz przewodnik.
Plik wideo możemy utworzyć w jakości 1080p, 720 p lub 360p. Istnieje także możliwość dodania ścieżki dźwiękowej – np. komentarza odnośnie danych widocznych na ekranie.
Tak stworzony klip można bez problemu wstawić do naszej prezentacji.
Warto zwrócić uwagę, że utworzone w ten sposób filmy są dużo lepszej jakości niż przewodniki uruchamiane z poziomu programu. Jakością tych animacji także da się sterować – w tym celu należy wejść w PLIK > Opcje:
Otworzy nam się okno, w którym możemy wybrać jedną z trzech opcji dotyczących jakości grafiki w aplikacji PowerMap. Wybierając jedną z nich powinniśmy się kierować mocą naszego komputera oraz tym jak płynna ma być nasza animacja.
Przycisk Przechwyć ekran jest pełni podobną funkcją co klawisz Print Screen, jest ona jednak nieco zmodyfikowana na potrzeby dodatku. Klikając nań zapisujemy w pamięci komputera sam obraz wizualizacji – bez żadnych bocznych wstążek, a także bez przycisków funkcyjnych oraz ewentualnej osi czasu. Pozostają jedynie legenda oraz data.
To wszystkie sposoby prezentacji danych w PowerMap. Trzeba przyznać, iż Microsoft udostępnił nietypowe jak na siebie metody prezentacji danych – możliwość eksportu prezentacji do pliku wideo, jak i wygodny sposób eksportu obrazów pozwalają na korzystanie z efektów pracy w aplikacji osobom niemającym dostępu do produktów korporacji. Microsoft znany jest raczej z przeciwnej tendencji – tworzenia formatów plików które mogą być otwierane jedynie poprzez produkty tej firmy, co powoduje monopolizację rynku.
Co o tym sądzisz? Podziel się swoją opinią w komentarzu!
Przeczytaj wszystkie artykuły o PowerMapTekst ten jest elementem serii artykułów opisujących funkcjonalność aplikacji PowerMap. Oto wszystkie artykuły: PowerMap, czyli potęga mapy (cz. 1) – Techniki przedstawiania danych PowerMap, czyli potęga mapy (cz. 2) – Publikacja efektów pracy |