Nie na wszystkie pytania udało mi się odpowiedzieć podczas webinaru Power Query „Jak każdy użytkownik Excela może zautomatyzować swoją pracę z danymi i oszczędzić godziny pracy przy tworzeniu raportów?”. Dlatego odpowiadam na nie poniżej, dołączając dodatkowe opisy i linki.
Jak obliczyć Suma z Sprzedaż przed jakąś data? Nie tylko z danego miesiąca, ale też poprzednich? – Julia
Są 2 opcje:
1. Zbudować tabelę przestawną i użyć polecenia Pokaż wartości jako > Suma bieżąca w… Szczegóły omawiam w bezpłatnym kursie Tabele przestawne Excel.
2. Użyć modelu danych zbudowanego w Power Pivot z tabelą Kalendarz i miarą Suma bieżąca. Szczegóły omawiam w kursie Model danych i język DAX dla użytkowników Power Pivot i Power BI.
Byłem na tym kursie kompleksowym i polecam. Od razu się nauczyłem i znacznie poprawiłem swoją pracę i zespołu.
Dzięki.
Jak przenieść datę z nagłówka raportu z dnia do kolumny, aby mieć podgląd z kiedy są te dane?
W takiej sytuacji tworzymy nową kolumnę (np. jako kolumnę warunkową lub innymi przekształceniami), która będzie zawierać tylko tę datę, a reszta komórek pozostaje pusta (null). Następnie wypełniamy kolumnę w dół.
Jak dodawać nowe dane, jeśli codziennie muszę robić taki raport?
Najczęściej stosuje się 2 scenariusze:
- Podmienia plik (tak jak podczas webinaru podmieniałem sprzedaż.csv).
- Buduje się folder plików i dokłada do niego kolejne pliki (np. za nowy miesiąc). Pokazałem to w sesji Q&A od 1:10:49
Czy Odśwież wszystko zadziała gdy np. te pliki sprzedaże będą w nazwie mieć daty danego miesiąca?
Nie, Power Query zapisuje nazwę konkretnego pliku. Wyjątkiem jest scenariusz 2 z pytania wyżej: pobieranie danych z folderu. Wówczas nazwa pliku nie ma znaczenia.
Jak wysłać raport dalej, ale bez dostępu do źródeł danych dla użytkowników?
Plik z zapytaniami Power Query nie zawiera danych źródłowych i odbiorca końcowy nie odświeży raportu. Także wysyłamy tylko to, co widać w pliku. Ewentualnie można przed wysyłką usunąć zapytania.
Jak wygląda porównanie efektywności (czasu działania) w porównaniu z makrami?
Makrami na pewno możemy wykonać więcej poleceń, ale to Power Query działa kilkukrotnie szybciej. Potwierdzaliśmy to u klientów na wielu projektach, gdzie Power Query wyparło w niektórych obszarach makra (np. 30 min VBA vs 5 minut PQ).
Czy można ustawić wybór pliku, tak by jego ścieżka nie była ustawiona na „sztywno”?
Można ścieżkę sparametryzować. Pisałem o tym w artykule nt. pobierania ścieżki pliki z parametru.
Jaka jest różnica między Power Query a Power Pivot?
Power Query służy do przygotowania danych do dalszej analizy – łączenia, czyszczenia, tworzenia kolumn, agregowania (grupowania).
Power Pivot służy do zamodelowania danych, dzięki czemu:
1. Analizujemy nawet do 100 000 000 rekordów.
2. Tworzymy tabelę przestawną na kilku tabelach transakcyjnych (np. Sprzedaż, Prognoza, Budżet, Stany magazynowe), powiązanych tabelami słownikowymi.
3. Budujemy dowolne kalkulacje w tabelach przestawnych za pomocą języka DAX.
Power Query stanowi źródło danych dla Power Pivot, jak na poniższym diagramie:
Bartek, czy prowadzisz szkolenia w języku angielskim? – Martyna
Tak, prowadzimy dedykowane szkolenia w języku angielskim – w siedzibie u klienta oraz online (np. przez Teams czy Meet).
Dzień dobry, z Power Query korzystam na dużych plikach, przez co wczytuje i liczy bardzo długo, a wykorzystanie procesora nie przekracza 30% używając maksymalnie 6 wątków i około 50% RAM-u zadeklarowanego w Excelu. Czy jest jakiś sposób by przyspieszyć proces przetwarzania zapytań pozwalając mu użyć większą ilość zasobów? – Rafał
Nie wiem, dlaczego w Twoim przypadku tak jest. Trzeba by przeanalizować wszystkie zapytania. Jest kilka sposobów na optymalizację zapytań Power Query, które mogą powodować brak wykorzystania w pełni zasobów komputera. Nie ma jednak gwarancji, że w każdej sytuacji i przy dużej ilości danych Power Query będzie działać jak rakieta. Poza Power Query można próbować innych technologii:
- Skopiować zapytania do Power BI i przeanalizować je pod kątem wydajności
- Budowa transformacji w języku Python i zwrócenie wyników do Excela
- Budowa bazy danych SQL i przekazywanie transformacji Power Query na serwer poprzez tzw. query folding
Czy do przejścia przez ten pakiet kursów jest potrzebny jakiś dodatkowy program od Microsoft, który wymagałby zakupu? Czy wystarczy Excel? – Agnieszka
Kurs POWER wymaga programu Excel oraz bezpłatnej aplikacji Power BI Desktop. Także, jeśli masz Excela, nie musisz kupować dodatkowych narzędzi.
Tak potwierdzam, wszystkie kursy są świetne, kontakt i wsparcie bezproblemowy, a uwagi bardzo cenne! Mi bardzo pomogła cała wiedza, przetwarzam dane wielotysięczne i funkcjonowanie z PQ okazało się strzałem w 10. Generalnie nie widziałam nigdzie w Internecie tak dobrze uporządkowanej i pomocnej wiedzy! – Magdalena
Dzięki 🙂
Czy można podłączyć tabele wygenerowane przez Power Query do wykresów w PowerPoint? – Aga
Tak, pod warunkiem, że wstawimy najpierw wykresy w Excelu i osadzimy je w PowerPoint. Wówczas odświeżenia zapytania Power Query zaktualizuje też prezentację.
Co, jeśli mamy średnio uporządkowane pliki i raz dana wartość znajduje się w tym samym wierszu a drugi raz na początku drugiego pod nazwą parametru przy wielu innych parametrach w dużych raportach? – Rafał
Nie ma jednej odpowiedzi na takie pytanie. Szukamy zwykle jakiejś reguły, powtarzalności i kombinujemy. Jeśli jej nie ma, musimy się zawsze liczyć z ręczną pracą i sprawdzaniem danych.
Wracając do pytania o ścieżkę, czy jak mam gotowy raport od A do Z i chcę go komuś wysłać, to muszę razem z nim wysyłać pliki źródłowe? – Marta
Nie, wystarczy wysłać raport A do Z. Tym bardziej, że tabela przestawna ma źródło w wysyłanym pliku.
Jeśli wyskakuje błąd o braku pamięci dla Excela 32 bity i sugeruje Excela 64 bity, to gdzie zazwyczaj jest błąd? – Marta
Excel 64-bitowy może użyć więcej pamięci RAM (ograniczenie 32-bitów to 4 GB). Ale inne aplikacje mogą w tym czasie także korzystać z RAM, także polecam przeprowadzić jeszcze jeden test, wyłączając niepotrzebne programy. Jeśli to nie wystarczy, konieczne będzie zainstalowanie Excela 64 bity.
Ten odkurzacz działa na zasadzie dokładania danych z kolejny miesiąc. Czy ten „odkurzacz” można zastosować do danych, które co kwartał się powtarzają, ale nie żeby je doklejać tylko zastępować dane z Q2 zamieniają te z Q1? – Kasia
Wówczas możemy usuwać niepotrzebne pliki z katalogu i dokładać kolejne. Np. mając w folderze pliki Q1 i Q2, wyrzucamy Q1 i dokładamy Q3.