Wykaz podatników VAT dostępny jest poprzez wyszukiwarkę internetową, API oraz plik płaski. Z tych trzech opcji, tylko API nadaje się do użycia prosto z Excela i pozwoli sprawdzić na raz kilkadziesiąt podmiotów poprzez ich numery kont. Oto gotowe narzędzie do pobrania oraz instrukcja jego budowy w Power Query krok po kroku.
Pobierz narzędzie Excel do sprawdzania numeru konta w wykazie podatników VAT
Istnieje wiele metod wyszukiwania dostępnych w API. Ja zdecydowałem się na tę przydatną dla mnie jako mikro przedsiębiorcy – przed zleceniem przelewu sprawdzam go w wykazie. Plik po sprawdzeniu mogę zapisać, zachowując identyfikator sprawdzenia.
—–> Tu możesz pobrać plik Sprawdź numer konta w wykazie podatników VAT w Excelu <——–
Jeśli nie działa u Ciebie powyższy plik, spróbuj drugi, gdzie parametr data jest pobierany z Power Query.
—-> Tu możesz pobrać plik Sprawdź numer konta w wykazie podatników VAT w Excelu w wersji bez daty <——–
Narzędzie udostępniam bezpłatnie i dołożyłem wszelkich starań, aby działało poprawnie, ale nie daję gwarancji jego działania w przyszłości z racji stałych zmian w API. Pamiętaj, że korzystasz z niego na własne ryzyko. Do poprawnego działania narzędzia potrzebny jest Excel 365, 2016 lub 2019, a w przypadku wersji 2010 lub 2013 potrzebujesz doinstalować Power Query. Narzędzie nie działa we wcześniejszych wersjach Excela. Pamiętaj, że potrzebujesz dostępu do Internetu.
Jak sprawdzić numer konta w wykazie podatników VAT?
Krok 1: Wklej numery kont do tabeli Excel do kolumny A
Tabela automatycznie powinna się rozciągnąć.
Upewnij się, że wkleiły się jako teksty (np. poprzez polecenie Wklej jako wartości), gdyż Excel lub zgubić końcówki długich liczb. Na wszelki wypadek ustawiłem formatowanie kolumny A jako tekstowe.
Krok 2: Wybierz datę
Data ustawiona jest domyślnie jako data aktualna, ale możesz podstawić inną datę. Pamiętaj o formacie RRRR-MM-DD.
Krok 3: Na karcie Dane kliknij polecenie Odśwież wszystko
Polecenie wyśle numery kont do serwisu Ministerstwa Finansów. Przy pierwszym uruchomieniu mogą pojawić się Ustawienia prywatności, które możesz zignorować.
Krok 4: Sprawdź podsumowanie
Krok 5: Przejrzyj statusy lub filtruj
Krok 6: Zobacz szczegóły w drugiej zakładce
Krok 7: Na wszelki wypadek zapisz kopię pliku do własnego archiwum
Co jeśli numer konta nie zostanie znaleziony?
Proponuję sprawdzić numer na stronie Ministerstwa Finansów ręcznie, aby upewnić się, że go nie ma.
Ograniczenia
W momencie tworzenia narzędzia na stronie dokumentacji API wskazanych było szereg ograniczeń (np. nie więcej niż 10 zapytań dziennie po maksymalnie 30 numerów kont), ale testując narzędzie, na żadne z nich się nie natknąłem, wysyłając kilkanaście razy po 300 zapytań. Istnieje jednak wiele sytuacji, gdy narzędzie nie zadziała prawidłowo lub wygeneruje błąd, co może wynikać z mojego niedopatrzenia, być wynikiem działania API lub wprowadzonych w nim nowości. Jeśli napotkasz problemy, napisz w komentarzu.
Co to jest „biała lista podatników”?
Wykaz podatników VAT, nazywany „białą listą podatników”, jest centralnym, elektronicznym rejestrem podatników VAT. Baza jest prowadzona przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Zrobiło się o niej głośno pod koniec 2019 r., gdyż transakcje powyżej 15 tys. zł muszą być realizowane na rachunki widniejące w wykazie podatników VAT w dniu zlecenia przelewu. Jeśli nie, przedsiębiorca nie zaliczy wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Dlatego przed wykonaniem przelewu warto sprawdzić, czy numer konta się tam znajduje. Więcej o wykazie i konsekwencjach prawnych przeczytasz na stronie Ministerstwa Finansów.
Jak powstało narzędzie?
Budowa narzędzia wymagała zapoznania się z konstrukcją API oraz zaprojektowania zapytań w Power Query w programie Excel.
Krok 1: Zbuduj 2 tabele i wczytaj je do Power Query
Na początek budujemy 2 tabele z danymi: jedną dla numerów kont, a drugą dla daty sprawdzania.
Krok 2: Stwórz parametr z daty
Metodą wyszczególniania komórek tworzymy parametr Data.
W ten sposób powstaje parametr na liście zapytań.
Krok 3: Zbuduj przykładowe zapytanie do API
Tworzę nowe puste zapytanie do sieci Web i testuję, jak je interpretuje Power Query. Adres internetowy powstał po analizie dokumentacji API na stronie ministerstwa.
Krok 4: Skopiuj kod języka M i stwórz nową kolumnę niestandardową
Kolumna przyjmuje postać:
=Json.Document(Web.Contents("https://wl-api.mf.gov.pl/api/search/bank-account/"&[#"Podaj 26-znakowy numer konta"]&"?date="&Date.ToText(Data,"yyyy-MM-dd")))
gdzie Data to mój parametr z Excela.
Krok 5: Rozpakuj do poszukiwanych kolumn
Mnie interesuje, czy numer konta jest w ogóle na liście. Jeśli numer konta był błędny otrzymamy Error. Jeśli konto jest prawidłowe, możemy rozpakować dodatkowe parametry zapytania.
Po zamianie błędów na null, mogę przejść do rozpakowania.
Następnie tworzę kolumnę warunkową, która potwierdzi, czy numer konta jest czy go nie ma.
Krok 6: Rozdziel zapytania na podsumowanie, statusy i szczegóły
Poprzez odwołanie w Power Query tworzę 3 oddzielne zapytania i buduję z tego narzędzie z formatowaniem warunkowym.
Masz pytania lub uwagi?
Podziel się w komentarzu.