Wykres kołowy – najczęściej nadużywany typ wykresu. Nieefektywnie przedstawia dane, nadużywa koloru. Wprowadza w błąd, gdyż ludzie oko nie jest w stanie poprawnie ocenić różnicy pomiędzy poszczególnymi kawałkami koła. Posiada jedną zaletę – wszyscy wiedzą, iż sumuje się do 100 %.
Mimo licznych wad, wykres ten został umieszczony w programie PowerView. Wprowadzono także kilka usprawnień, które zwiększają ilość przekazywanej informacji.
1. Tworzenie wykresu
Wykres kołowy tworzymy zaczynając od skonstruowania tabeli zawierającej interesujące nas dane – na przykład ilość klientów w poszczególnych regionach kraju:
Następnie – wciąż mając zaznaczoną naszą tabelę – klikamy PROJEKT -> Inny wykres -> Kołowy:
Przykładowy wykres przedstawiający liczbę klientów w poszczególnych rejonach kraju tuż po utworzeniu wygląda w ten sposób:
2. Edycja wykresu
Z tego artykułu możemy wyczytać, iż używając tego typu wykresu powinniśmy trzymać się następujących zasad:
– posegregować dane rosnąco,
– sprawić, aby największy kawałek zaczynał się na godzinie 12,
– umieścić etykiety blisko wycinków,
– (opcjonalnie) wprowadzić odcienie szarości lub tylko jeden kolor zamiast wycinków różnokolorowych
Pierwszą zasadę spełnić jest dosyć łatwo – wystarczy użyć opcji sortowania. Funkcja ta pojawia się po najechaniu kursorem nad obszar wykresu. Możemy ustawić poszczególne kawałki wykresu w zależności od etykiet danych – w kolejności alfabetycznej bądź odwrotnej, oraz w zależności od danych liczbowych – od największych wartości do najmniejszych bądź odwrotnie. W naszym przypadku mamy możliwość ustawić regiony w zależności od ich nazwy (alfabetycznie bądź odwrotnie) oraz w zależności od liczby znajdujących się w nich (rosnąco bądź malejąco). Zgodnie z zasadą ustawiamy kawałki wykresu w kolejności malejącej – w tym celu ustawiamy sortuj wg Liczność Nazwa Klienta oraz mal (skrót od malejąco). Zmian w opcjach sortowania dokonujemy poprzez kliknięcie na nazwę obiektu bądź tez tryb sortowania.
Druga zasada jest domyślnie spełniona – wykres zaczyna się na godzinie 12. Co więcej, nie mamy możliwości zmiany tego ustawienia.
Zasada numer trzy w programie PowerView jest niestety niemożliwa do spełnienia. Możemy jedynie zmienić położenie legendy klikając Układ -> Legenda:
Czwartej reguły również nie da się zrealizować. W PowerView nie przewidziano zmian kolorystyki poszczególnych wykresów – można zmienić jedynie motyw główny, co zmieni kolorystykę wszystkich wizualizacji danych znajdujących się w raporcie. Motyw zmienia się klikając zakładkę POWERVIEW -> Motywy:
Nie ma przewidzianych kolorystyk, w których są odcienie jednego koloru– wszystkie motywy zawierają kolory dość znacznie się od siebie różniące. Można jednak znaleźć zestaw z bardziej stonowaną kolorystyką, na przykład motyw Paper bądź Grid.
3. Zastosowanie hierarchii
W wykresie kołowym możemy wykorzystać hierarchiczność danych: wystarczy uszeregować kolumny w obszarze KOLOR w dobrej – zgodnej z logiką – kolejności.
Kolumny możemy przeciągać do tego obszaru po kolei, bądź też możemy wykorzystać stworzoną przez nas wcześniej hierarchię (wystarczy kliknąć w pole zaznaczenia obok jej nazwy bądź przeciągnąć ją do okna KOLOR):
Aby przejść na wyższy poziom szczegółowości, wystarczy dwukrotnie kliknąć na wybrany przez nas region – zobaczymy wtedy wykres pokazujący udział poszczególnych oddziałów w liczbie klientów danego Regionu. Dwukrotne kliknięcie na dowolny oddział pozwoli nam zobaczyć liczbę klientów przypadających na sprzedawców pracujących w jego obrębie.
Powrót do wyższego poziomu szczegółowości odbywa się poprzez przycisk Uogólnij znajdujący się w prawym górnym rogu wykresu – przypomina on przycisk „w górę” znany ze starych wersji systemu Windows.
Powyższe operacje – stworzenie wykresu, jego edycja oraz wykorzystanie hierarchii można przećwiczyć w tym przykładowym pliku. Składa się on z tych samych tabel, których użyto do stworzenia wykresu na powyższych zdjęciach.
Czy uważacie możliwości edycji tego wykresu za wystarczające? Swoją opinią podzielcie się w komentarzu!