Power Query nie zwalnia tempa! Otrzymaliśmy właśnie kolejną porcję aktualizacji, dzięki której łatwiej i szybciej przygotujemy nasze zapytania. Oto 4 zmiany wprowadzone do Power Query w ostatnim czasie.
Nowość 1: Nazwa zapytania staje się automatycznie nazwą arkusza (Excel 365)
Klikając w Excelu polecenie Załaduj, zapytanie automatycznie wyląduje w arkuszu o tej samej nazwie.
![](https://excelbi.pl/wp-content/uploads/2020/12/4-nowosci-Power-Query-Nazwy-Wprowadz-dane-Sugerowane-tabele-Wlasne-typy-danych-1-1024x516.png)
Nowość 2: Wprowadź dane (Excel 365)
Polecenie Wprowadź dane było już dostępne w Power Query po stronie Power BI, ale teraz wylądowało także w Excelu. Dzięki temu możemy stworzyć ręcznie źródło danych, które staje się plikiem json ukrytym w zapytaniu. Polecanie daje alternatywę wobec danych pobieranych z tabeli tego samego pliku.
![](https://excelbi.pl/wp-content/uploads/2020/12/4-nowosci-Power-Query-Nazwy-Wprowadz-dane-Sugerowane-tabele-Wlasne-typy-danych-2-1024x375.png)
Nowość 3: Sugerowane tabele (Power BI)
Ta nowość na razie trafiła tylko do Power BI, ale możemy się spodziewać jej wkrótce także w Excelu. Jeżeli nasz arkusz Excel składa się z kilku odrębnych zakresów, Power Query to wykryje i podpowie tabele, które możemy wczytać.
![](https://excelbi.pl/wp-content/uploads/2020/12/4-nowosci-Power-Query-Nazwy-Wprowadz-dane-Sugerowane-tabele-Wlasne-typy-danych-3-1024x421.png)
Opcja pojawia się w okienku Nawigator.
![](https://excelbi.pl/wp-content/uploads/2020/12/4-nowosci-Power-Query-Nazwy-Wprowadz-dane-Sugerowane-tabele-Wlasne-typy-danych-4-1024x814.png)
Po kliknięciu Edytuj otrzymujemy listę kroków, które trzeba zweryfikować.
![](https://excelbi.pl/wp-content/uploads/2020/12/4-nowosci-Power-Query-Nazwy-Wprowadz-dane-Sugerowane-tabele-Wlasne-typy-danych-5.png)
Polecenie ma ułatwić pracę z plikami Excel, w których dane nie zaczynają się od razu w prawym górnym rogu arkusza.
Nowość 4: Własne typy danych (Excel 365)
Nowe typy danych pojawiły się wraz z wprowadzeniem danych giełdowych i geograficznych obsługiwanych przez usługę Bing. Oznacza to, że pojedyncza komórka może zawierać aktywny, połączony i bogaty zestaw informacji o obiektach, takich jak firmy, akcje, miasta czy państwa. Informacje te mogą być sortowane, filtrowane, brać udział w formułach i wykresach.
Kolejny krok to praca z własnymi typami danych. Jeśli na przykład masz system CRM i chcesz przenieść dane o swoich klientach do programu Excel w celu analizy, teraz możesz zaimportować bogato ustrukturyzowany typ danych „Klienci”. Jeśli używasz usługę Power BI, program Excel automatycznie połączy się z tą usługą, a wszelkie opublikowane przez Ciebie dane będą łatwo dostępne i zostaną przesłane do programu Excel jako ustrukturyzowany typ danych. Jeśli nie masz usługi Power BI, możesz skorzystać z Power Query wbudowanego w Excel, aby utworzyć własny typ danych.
Aktualizacja ta jest dostępna w Office 365. Uaktualnij swojego Office’a, aby mieć najnowszą możliwą wersję.
Krok 1: Zaimportuj dane do Edytora Power Query
Pobierz dane z pliku Excel.
![](https://excelbi.pl/wp-content/uploads/2020/11/Obraz1.png)
W Nawigatorze wybierz odpowiednią tabelę i kliknij przycisk Przekształć dane:
![](https://excelbi.pl/wp-content/uploads/2020/12/4-nowosci-Power-Query-Nazwy-Wprowadz-dane-Sugerowane-tabele-Wlasne-typy-danych-6-1024x417.png)
Zaznacz kolumny, które chcesz uwzględnić w Twoim typie danych i później używać na arkuszu.
Krok 2: Na karcie Przekształć użyj przycisku Utwórz typ danych
![](https://excelbi.pl/wp-content/uploads/2020/12/4-nowosci-Power-Query-Nazwy-Wprowadz-dane-Sugerowane-tabele-Wlasne-typy-danych-7.png)
Pojawi się okienko Utwórz typ danych, w którym nazwij swój typ danych i wskaż podstawową kolumnę:
![](https://excelbi.pl/wp-content/uploads/2020/11/Obraz4.png)
Wszystkie kolumny zwiną się do jednej:
![](https://excelbi.pl/wp-content/uploads/2020/11/Obraz5.png)
Wybierz na karcie Narzędzia główne przycisk Zamknij i załaduj, aby przenieść dane na arkusz Excela:
![](https://excelbi.pl/wp-content/uploads/2020/11/Obraz6.png)
Krok 3: Skorzystaj z własnego typu danych
Teraz można już z tych wszystkich danych wygodnie korzystać. I oczywiście je odświeżać, co będzie niezwykle istotne, jeśli Twoje dane będą się szybko zmieniać. Na przykład kliknij na ikonę po lewej stronie komórki z nazwą planety (lub Ctrl+Shift+F5), aby pokazać kartę z informacjami o tej planecie:
![](https://excelbi.pl/wp-content/uploads/2020/11/Obraz7.png)
Po kliknięciu na tag inteligentny Dodaj kolumnę, Excel utworzy nam wskazaną kolumnę:
![](https://excelbi.pl/wp-content/uploads/2020/11/Obraz8.png)
Można też w dowolnej komórce arkusza zacząć formułę od komórki z nazwą planety:
![](https://excelbi.pl/wp-content/uploads/2020/11/Obraz9.png)
i wybrać myszą rodzaj informacji, którą chcesz wyświetlić:
=A7.[Okres obiegu '[lat’]]
Jakie są widoki na przyszłość? Microsoft nawiązał współpracę z firmą Wolfram, aby wzbogacić Excela o całą masę nowych typów danych. Będą dotyczyły one między innymi chemii, genetyki, odżywiania, kodów pocztowych, wydarzeń historycznych.
Daj znać, jeśli użyjesz własnego typu danych w praktyce!