W swoich analizach w Power BI na pewno spotkałeś się z sytuacją, w której zastanawiasz się, które filtry tak właściwie wpływają na daną wartość, którą analizujesz. Może jesteś w trakcie tworzenia miary i coś Ci się nie zgadza, chciałbyś zdebugować miarę i potrzebujesz do tego znaleźć filtry, które działają na wartość? Poniższe rozwiązanie pomoże Ci z tą sytuacją!
Przykładowy model
Do realizacji naszego zadania analitycznego użyjemy załączonego pliku Power BI.
Czym jest kontekst filtra?
Kontekst filtra w Power BI odnosi się do zestawu filtrów, które są stosowane do danych w trakcie wykonywania obliczeń w wyrażeniach DAX (Data Analysis Expressions). Ten kontekst określa, jakie dane są uwzględniane w obliczeniach dla danego elementu, takiego jak kolumna, miara czy element wizualizacji.
Kiedy pracujesz z Power BI, każda interakcja z raportem, taka jak wybór elementu na fragmentatorze (ang. Slicer) czy kliknięcie na określonym elemencie wizualizacji, tworzy kontekst filtra. Ten kontekst filtruje dane, które są następnie używane w obliczeniach DAX. Na przykład, jeśli wybierzesz określony rok na fragmentatorze, kontekst filtra będzie zawierał tylko dane z tego roku, co wpłynie na wyniki obliczeń w wyrażeniach DAX.
Kontekst filtra jest dynamiczny – zmienia się w zależności od interakcji użytkownika z raportem, co pozwala na tworzenie interaktywnych i elastycznych analiz danych. Można też modyfikować i rozszerzać Kontekst filtra za pomocą funkcji DAX, co daje analitykom danych większą kontrolę nad tym, jak są przetwarzane i prezentowane dane.
Pozyskanie definicji miary
Krok 1: Pobierz i zainstaluj aplikację DAX Studio
Poza plikiem z Twoim modelem danych, będziesz potrzebował aplikacji DAX Studio. Znajdziesz ją tutaj.
Krok 2: W swoim modelu wyłącz poniższą funkcję

Krok 3: Podłącz swój raport do DAX Studio
Włączamy aplikację DAX Studio, następnie wybieramy podłączenie do naszego raportu, tak jak poniżej:

Po podłączeniu do naszego raportu, w DAX Studio pojawią się metadane naszego modelu (tabele). Zachęcam do eksploracji interfejsu DAX Studio.

Krok 4: Przygotuj definicję miary w DAX Studio
W kolejnym kroku pobierzemy definicję miary, która posłuży nam potem w naszym raporcie Power BI. Kliknij prawym przyciskiem myszki na jedną z tabel, a z menu rozwijanego wybierz opcję: Define Filter Dump Measure (All)

W aplikacji DAX Studio pokaże się kod DAX’owy.
Usuń pierwsze 3 linie kodu, tj.:
DEFINE
—- MODEL MEASURES BEGIN —-
MEASURE 'Dane'[DumpFilters] =
Zwiększ też wartość zmiennej MaxFilters do np. 10
VAR MaxFilters = 10
Skopiuj kod DAX-owy. Znajdziesz też go w załącznikach do artykułu, ale pamiętaj, że zadziała tylko w kontekście przykładowego modelu z artykułu. W Twoim rozwiązaniu znajdują się np. inne tabele.
Krok 5: Przygotuj miarę w swoim rozwiązaniu Power BI
Stwórz nową miarę, z poziomu interfejsu Power BI Desktop w widoku Raportu. W naszym przykładzie miarę nazwaliśmy jako „Filtry”. W mierze użyj definicji z poprzedniego kroku.

Implementacja etykietki podglądu w Power BI Desktop
Przejdźmy teraz do implementacji właściwego rozwiązania, które w łatwy sposób pomoże Ci zidentyfikować wszystkie filtry, które działają na Twoją wizualizację. Dzięki naszemu rozwiązaniu szybko zidentyfikujesz tabelę i atrybut, z którego pochodzi dany filtr.
Krok 1: Stworzenie etykietki narzędzi (ang. Tooltip)
Dodajemy nową stronę w raporcie i zmieniamy jej nazwę, np. na „Etykietka”.

Następnie przechodzimy do paska „Wizualizacje”, a w nim kolejno: Formatuj stronę raportu > Ustawienia kanwy > Typ. Tam z listy rozwijanej wybieramy opcję „Etykietka narzędzia”.

Krok 2: Formatowanie etykietki
Po kliknięciu w znaczący sposób zmniejszy się strona raportu. Z paska bocznego „Wizualizacje” wybieramy Kartę i umieszczamy tam naszą nową miarę. Możemy też nieco zmniejszyć wielkość czcionki, wybierając kolejno Sformatuj element wizualny > Wartość objaśnienia.
Ostatecznie nasza strona Etykietka powinna wyglądać tak:

Krok 3: Integracja podglądu w raporcie
Stwórz raport w oparciu o wizualizację typu Macierz. Skorzystaj z kilku atrybutów wymiarów jak np. Rok, Miasto, Hierarchia produktowa. Wybrane atrybuty „przetnij” z miarą. W naszym przypadku jest to miara Sprzedaż Total, która jest dostępna w przykładowym modelu.
Możesz też dodać kilka wizualizacji typu Fragmentator (ang. Slicer). W naszym przykładzie zbudowaliśmy 2 w oparciu o Województwo i Miasto.
Teraz pozostaje nam włączyć opcję Etykiety narzędzi. Klikamy na naszą macierz lewym przyciskiem myszki, następnie wybieramy pasek boczny Wizualizacje. Tam z kolei przechodzimy kolejno: Sformatuj Element Wizualny > Ogólne > Etykietki (Tutaj uaktywniamy opcję) > Opcje > Strona (tu wybieramy nazwę naszej wcześniejszej strony, gdzieś zdefiniowaliśmy Etykietkę. W naszym przypadku jest to „Etykietka”).

Testowanie rozwiązania i podgląd filtrów
Voilà! Właśnie stworzyłeś rozwiązanie! Teraz najedź myszką nad element macierzy, który chcesz zbadać. Pojawi się Tooltip, dzięki któremu w łatwy sposób możesz sprawdzać filtry, które wpływają na Twoją wizualizację. Jasno wskazane są też tabele i atrybuty tabel, z których one pochodzą.

Jak Ci się podoba etykietka z kontekstem filtra w Power BI?
Podziel się opinią w komentarzu.