Wykres pociskowy (ang. Bullet Chart) doskonale sprawdzi się do oceny osiąganych wyników w porównaniu z wartością docelową, np. realizacja vs plan sprzedaży. Nie ma go jednak standardowo w Power BI (ani w Excelu), dlatego w dzisiejszym wpisie pokażę, jak z pomocą obrazka SVG wstawić go do wizualizacji Macierz (ang. Matrix).
Jak działa wykres pociskowy?
Jeśli nie znasz tego typu wykresu, zerknij na blog SkuteczneRaporty.pl. Znajdziesz tam kilka artykułów o tej wizualizacji:
- Wykres pociskowy jako alternatywa dla liczników na dashboardzie
- Wykres pociskowy w Excelu idealny do dashboardu
Źródło inspiracji nt. obrazków SVG w Power BI
Pomysłodawczynią użycia obrazka SVG wewnątrz wizualizacji typu Macierz jest Kerry Kolosko, a link do portfolio wraz z gotowym kodem DAX (na którym będziemy się wzorować) znajdziesz tutaj: https://kerrykolosko.com/portfolio/progress-bars/.
Jak wstawić wykres pociskowy w macierzy Power BI?
Skopiuj kod dotyczący Bullet Chart i wklej go do nowej miary.

Podstaw Twoje własne miary wg poniższej instrukcji:

Krok 1
Zdecyduj, które miary będą zmiennymi – czyli wartości, które będziesz chciał ze sobą porównywać. W naszym przykładzie będzie to porównanie sumy bieżącej wartości marży z poziomem Marży I (czerwona linia targetu) oraz Marży II (jasnoniebieskie wypełnienie) według kategorii produktu. Chcemy więc pokazać na naszym wykresie pociskowym, czy aktualna wartość Marży zbliża się do docelowych wartości, którymi są Marża I i II.
Krok 2
Zdefiniuj zakres osi dla każdej z miar – w tym celu użyj funkcji MAXX, która zwróci maksymalne wartości dla poszczególnych miar.
Krok 3
Określ długość słupków oraz pozycję czerwonej linii, która wskazuje, jak daleko jesteśmy od realizacji celu.
Krok 4
Jeśli użyjesz funkcji HASONVALUE oraz IF na macierzy zwizualizujesz Bullet Chart dla poszczególnych kategorii, ale w podsumowaniu już go nie będzie.

Krok 5
Skonfiguruj właściwości obrazka SVG – ta część kodu dotyczy obrazka SVG i to właśnie w tym miejscu możesz zdecydować nie tylko o kolorze słupków, ale również o ich rozmiarach.
Krok 6
Zamień typ kategorii nowo powstałej miary – kliknij daną miarę, następnie przejdź do Narzędzi miar i wybierz z listy rozwijalnej: ”Adres URL obrazu”


Na blogu Kerry Kolosko znajdziesz również inne przykłady gotowych kodów DAX, dzięki którym stworzysz niestandardowe wizualizacje. Warto też skorzystać z gotowych tutoriali na YouTube, z pomocą których w łatwy sposób dostosujesz dostępny kod do własnych potrzeb raportowych.
- https://www.youtube.com/watch?v=wc8jlKHTyYI
- https://www.youtube.com/watch?v=Blrn53FyJ3o
- https://www.youtube.com/watch?v=H8gaMK1iYuI
Pobierz plik Power BI i skopiuj miary do swojego modelu
Tutaj znajdziesz gotowy plik Wykres pociskowy w Power BI do pobrania.