Czy w Power BI możemy utworzyć obrazkowy filtr, aby przeglądając zdjęcia (produktów, pracowników itp.), filtrować dane? Czemu nie! Jest to możliwe za sprawą Chiclet Slicer – dodatku, który pozwala tworzyć dopasowane filtry. Twoje dashboardy nie tylko mogą być eleganckie i maksymalnie informacyjne w części merytorycznej, ale dzięki Chiclet Slicerowi także w części filtrującej. Zobacz, jakie to proste!
Skąd wziąć Chiclet Slicer?
Chiclet Slicer to dodatkowa wizualizacja do Power BI, którą pobiera się (1) ze stron Microsoftu lub (2) ze sklepu wizualizacji Power BI (trzy kropki w sekcji Wizualizacja). Oto jak zrobić to pierwszym sposobem – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło Chiclet Slicer Power BI, by zostać przekierowanym na stronę internetową sklepu Microsoft. Kliknij Get it now, by za darmo pobrać dodatek.
Pobierze się niestandardowy element wizualny Power BI, który należy zaimportować do programu. W panelu Wizualizacja kliknij w 3 kropki na końcu wymienionych możliwych wizualizacji, a następnie wybierz Importuj z pliku. Znajdź Chiclet Slicer i importuj go do Power BI.
Pojawi się nowa ikonka w możliwych wizualizacjach. To właśnie Chiclet Slicer!
Co można zrobić z Chiclet Slicer – prosty filtr tekstowy?
Zacznijmy od przygotowania przykładowego dashboardu. Wgrywam dane sprzedażowe, przygotowuję wykresy. Standardowo, gdybym chciał zrobić filtry na dashboardzie, dodałbym je fragmentatorem.
Zastąpmy go Chiclet Slicerem! Jako Category wstaw Twój filtr. W moim przypadku: Region.
Filtr typu Chiclet Slicer różni się nieco od standardowego okienka z filtrem. W Wizualizacji kliknij teraz na pędzel – format Chiclet Slicer. Tu można dopracować wizualnie stworzony filtr. W General przydatne są ustawienia, ile opcji pojawia się w kolumnach i wierszach oraz czy orientacja filtru ma być pionowa czy pozioma.
Kolejny jest Header – nagłówek. Chodzi o to, co u mnie wyświetla się nazwa kolumny w oknie grafiki (w tym przypadku Region nad Centralnym). Nie jest on niezbędny do poprawnej interpretacji filtru – jasno widać, że w filtrze są regiony, więc można go wyłączyć.
Następne są Chiclets, czyli konkretne ramki. Możemy zmienić rozmiar tekstu, ale także kolory, na które zmieniają się okienka po najechaniu na nie lub wybraniu oraz tło.
Czas na wisienkę na torcie. Nic przecież nie przekonuje tak dobrze jak obraz!
Filtry obrazkowe w Chiclet Slicer
Po co pokazywać tekst, skoro można obrazek? Z Chiclet Slicerem nic prostszego! Przerobiłem nieco wykresy, by w Chiclet Slicerze pojawiały się filtry po kategoriach produktów.
W Internecie wyszukałem obrazki, które mogłyby symbolizować kategorie produktów: artykuły biurowe, meble i urządzenia techniczne. Adresy URL grafik dodałem do bazy danych pod kolumną URL, zmieniłem kategorię danych na URL obrazu, by następnie w Chiclet Slicer wstawić je w pole Image.
I są! Teraz możemy edytować obrazki klikając na pędzel. Przejdźmy do zakładki Images. Można zmienić procent powierzchni, który zajmuje obrazek, można zamienić miejscami tekst z obrazkiem w przycisku. Standardowo możemy też zmieniać wszystkie pozostałe ustawienia, które omawialiśmy wcześniej.
Pamiętaj, że aby obrazki się pojawiły, musisz mieć dostęp do Internetu.
Filtr nie musi być nudny
Chiclet Slicer jest bardzo intuicyjnym narzędziem, które zamieni nudne przyciski fragmentatora na atrakcyjne wizualnie filtry. Dodatek jest darmowy i łatwy do pobrania ze sklepu Microsoftu.
Pobierz przykład raportu z Chiclet Slicerem w Power BI
Tu możesz pobrać przykładowy raport z filtrem obrazkowym Chiclet Slicer.