Podczas webinaru Excel vs Power Query – 6 kluczowych operacji na danych rzuciłem uczestnikom 12 wyzwań do wykonania samodzielnego. Oto moja wersja rozwiązań tych wyzwań w postaci klipu wideo oraz pliki do pobrania. Starałem się pokazać, że zadania można zrealizować na wiele rożnych sposobów, a część z nich zawiera pułapki.
Pliki do pobrania
Tu możesz pobrać moje rozwiązania 12 wyzwań Power Query (plik ZIP zawiera też dane źródłowe). Pamiętaj, aby w kroku Źródło w Power Query zmienić każdorazowo ścieżkę pliku na własną.
12 wyzwań Power Query – wideo
Pobierz dane źródłowe i poznawaj tajniki Power Query razem ze mną.
Znasz lepszy sposób na moje wyzwania?
Opisz go w komentarzu.
Witam,
mam prośbę o wskazanie najlepszej praktyki (Tabela, Tabela przestawna, Power Query, Power Pivot, Power BI) dla raportów z wartościami narastająco od początku roku i przekształcanie ich na wartości za jeden miesiąc.
Generowane są automatycznie Raporty na dany dzień z wartościami narastająco od początku roku
w układzie pionowym
Przychody (m pozycji);
Koszty (n pozycji);
Wynik = Suma(Przychody(m)) – Suma(Koszty(n)).
Uzgodnienie dokonywane jest na ostatni dzień każdego miesiąca, z możliwością korekty raportu (nowy raport z tą samą nazwą).
Obecnie w Excelu
1) do kolumn kopiowane są wartości z końców miesiąca (ew. podmiana po uzgodnieniu);
2) w odrębnym arkuszu dla stycznia kopiowania jest wartość, dla pozostałych miesięcy różnica wartości kolejnych miesięcy.
Proszę o podesłanie e-mailem pliku Excel (rzeczywistego lub demo), w celu przeanalizowania struktury. Będę też wdzięczny za pokazanie obecnego sposobu pracy.
Wyrazy uznania dla Bartka.
Dziękuję za czas poświęcony na przeanalizowanie moich danych i skuteczne rozwiązanie dla „rozkumulowania” danych w Power Query.
Wyzwanie dla Power Quer:
„rozkumulowanie” skumulowanych danych miesięcznych.
Sposób rozwiązania zaproponowany przez Bartka:
Zastosować metodę scalania ze sobą poprzez kolumnę Indeksu.
Dzień dobry,
czy jest może dostępny gdzieś film z tym rozwiązaniem?
W jednym z wyzwań na scalanie jest pokazane scalanie tego samego zapytania ze sobą. Potem możemy dodać kolumnę obliczeniową do obliczenia wyniku „nieskumulowanego”.
https://excelbi.pl/wyzwanie-scalanie-w-power-query-sprawdz-czy-rozwiazesz-7-zadan-wideo/
w wyzwaniu 9 o przekształceniu tabeli w układ bazodanowy, zabrakło usunięcia wszystkich wierszy ze słowem Suma z kolumny – Kategoria produktu. Przez co tabela przestawna pokazuje zawyżone sumy. Prawidłowa liczba wierszy to 272 a nie 336.
Dzięki za wychwycenie!
Dziękuję za świetny pokaz – ale analiza w wyzwaniu 3 zawiera błąd – zresztą ta niezgodność jest podana w rozwiązaniach. Wynika ona z tego, że Marcin Rowiński w arkuszu z fakturami występuje napisany normalnie, z imieniem z małej litery oraz z wszystkimi wielkimi literami. W tych przypadkach nie grupuje się to wszystko razem. Z tego wynika błąd. Ja po prostu poprawiłem dane w arkuszu faktury aby zachować zgodność.
Pozdrawiam
Hej Robert, poprawka w danych źródłowych to zawsze opcja nr 1 🙂